ایکس باکسپلتفرم‌هاپلی استیشنمقالاتنینتندوواقعیت مجازی

بازی‌های ویدیویی چگونه به سلامت مغز کمک می‌کنند

فروش انواع گیفت کارت پلی استیشن، ایکس باکس و نینتندو در فروشگاه اینترنتی گیم پاس

در این مقاله سعی خواهیم کرد با ارائه دلایل و استناد به مطالب علمی، تاثیر بازی های ویدئویی روی مغز را با هم بررسی کنیم.

همه ما به نوعی تجربه یک بازی ویدیوی خوب را دوست داریم؛ از یک بازی اکشن شوتر گرفته تا بازی‌های چالش برانگیز استراتژی.

هرچه توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی به ایجاد محتوای تازه ادامه می‌دهند، به نظر می‌رسد که هر روز یک بازی جدید برای امتحان کردن وجود دارد. خوشبختانه برای گیمرهایی که زمان زیادی را پای کنسول‌های بازی صرف می‌کنند، انجام بازی‌های ویدیویی مزایای زیادی دارد که آنها را به ادامه بازی تشویق می‌کند.

اثرات مثبت بازی‌های ویدیویی بی‌نظیر است، از بهبود حافظه و حل مسئله گرفته تا بهبود خلق و خو و مهارت‌های اجتماعی و حتی کمک به یادگیری و بهبود مهارت‌های زبان انگلیسی.

در حالیکه بسیاری از افراد، از جمله والدین، معتقد هستند بازی‌های ویدیویی ممکن است اثرات مخرب جبران ناپذیری از جمله تنبلی، آسیب به زندگی اجتماعی و حتی آسیب‌های مغزی داشته باشند، اما این بازی‌ها در واقع از مزایای جسمی، شناختی و اجتماعی بسیاری برخوردار هستند.

در این مقاله تصمیم گرفتیم تا با ۱۰ دلیل به شما و هر آنکس که نگران آسیب‎های مغزی اینگونه بازی‌هاست، نشان دهیم که بازی‌های ویدیویی نه تنها برای مغز ضرری به همراه ندارند بلکه برای این عضو حیاتی بدن مفید هم هستند. پس در ادامه با گیم پاس همراه باشید.

حافظه

تاثیر بازی های ویدئویی روی مغز

بسیاری از بازی‌های ویدیویی به استراتژی و صرف تمرکز جدی نیاز دارند. اگر تاکنون در بازی Minecraft تمدنی برای خود ساخته‌اید و در Fortnite برای زنده ماندن جنگیده‌اید، حتماً می‌دانید چقدر مهم است به یاد داشته باشید که منابع مورد نیازتان را از کجا پیدا کرده‌اید و یا باید به کجا بروید.

در دنیای امروز به لطف تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای از قبیل گرافیک و صدای سه بعدی، پیمایش دنیای مجازی بازی‌های ویدیویی بسیار شبیه به پیمایش دنیای واقعی است و در حقیقت، کاوش در جهان بازی‌های ویدیویی می‌تواند تأثیر مثبتی در حافظه زندگی روزمره شما داشته باشد.

زمانی که در حین پیمایش یک دنیای مجازی در فضای بازی، وظایف مختلفی را بر عهده می‌گیرید و اهداف متعددی را دنبال می‌کنید، در واقع در حال ورزش دادن به هیپوکامپ یا Hippocampus خود هستید. هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئول تبدیل حافظه کوتاه‌ مدت به حافظه بلند مدت است  و همچنین کنترل کننده حافظه فضایی یا spatial memory است. این ناحیه از مغز جزء اولین نواحی مغز است که در بیماری آلزایمر آسیب می‌بیند.

با تقویت هیپوکامپ، حافظه بلند مدت شما نیز بهبود یافته و در پیمایش و تشخیص فضای فیزیکی بهتر خواهید بود، به این معنی که حافظه شما برای مسیریابی تقویت می‌شود.

در مطالعه‌ای که  در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، شخصی به نام Irvine، با مطالعه گروهی از گیمرها و گروهی از غیر گیمرها شواهدی را برای مزایای شناختی انجام بازی‌های ویدئویی جمع‌آوری کرد. در نتیجه به دست آمده، گروهی که مکرراً بازی‌های ویدیویی سه‌بعدی پیچیده انجام می‌دادند در مقایسه با گروهی که بازی نمی‌کردند و یا تنها بازی‌های ساده دو بعدی انجام می‌دادند، در وظایف مربوط به حافظه هیپوکامپ به مراتب بهتر عمل کردند.

این مطالعه همچنین نشان داد که وقتی غیر گیمرها روزی ۳۰ دقیقه به انجام یک بازی سه بعدی پیچیده پرداختند، حافظه آنها با گذشت زمان بهبود قابل توجهی یافت.

با افزایش سن حافظه به صورت طبیعی تحلیل پیدا می‌کند. بنابراین به دلایل گفته شده انجام بازی ویدیویی به صورت مستمر می‌تواند روش مناسبی برای تقویت حافظه باشد.

تجسم فضایی

علاوه بر بهبود حافظه فضایی، بازی کردن به شما کمک می‌کند تا فضا را بهتر تجسم کنید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ از سوی انجمن روانشناسی آمریکا نشان داد که بازی‌های ویدئویی شوتر درک افراد از اشیا در سه فضای بعدی را بهبود می‌بخشد. همچنین گیمرها در ارزیابی فاصله بین اجسام یا تصور چرخش اجسام و جا گرفتن آنها در فضای کوچک، بهتر هستند.

این تجسم فضایی پیشرفته دارای مزایای عملی زیادی است. به عنوان مثال به راحتی می‌توانید متوجه شوید که در فضای کوچک موجود امکان پارک ماشین وجود دارد یا نه.

تجسم فضایی قوی برای موفقیت در مشاغل STEM (Science, Technology, Engineering, and Math) نیز ضروری است.

ادراک و چشم انداز

وقتی با یک محیط پیچیده با محرک‌های رقابتی روبرو می‌شوید، مغز شما یک قالب ادراکی ایجاد می‌کند که به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید چه چیزی مهم است و چه چیزی مهم نیست. این قالب ادراکی شما را قادر می‌سازد تا موقعیت را ارزیابی کرده و به آن واکنش نشان دهید.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در “مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات‌متحده آمریکا” منتشر شد، انجام بازی‌های ویدیویی اکشن می‌تواند توانایی فرد را در ایجاد الگوهای ادراکی بهبود ببخشد. این نوع بهبود ادراکی به این دلیل مهم است که مختص کار خاصی نیست، بلکه می‌تواند در هر شرایطی اعمال شود.

  زمان بندی کنفرانس‌های کمپانی‌ها در توکیو گیم شو 2020

بازی‌های ویدیویی High-Aaction نیز می‌توانند توانایی شما را برای تشخیص الگوها و سایه‌های مختلف رنگ خاکستری را بالا ببرند. پیش از این دانشمندان بر این باور بودند که توانایی تشخیص کنتراست رنگ‌ها چیزی نیست که قابل بهبود باشد.

اما تحقیقی که در دانشگاه Rochester انجام شد نشان داد افرادی که به مدت ۹ هفته و هر هفته ۵ ساعت و نیم به  انجام بازی‌های اکشن پرداختند، حساسیت آنها در تشخیص کنتراست رنگ‌ها ۴۳ درصد افزایش پیدا کرد. همچنین مغز این گیمرها قادر بود محرک‌های بصری را به طور موثرتری پردازش کند، و این بهبود در ادراک ماه‌ها پس از پایان آزمایش به طول انجامید.

این درک بهبود یافته، فواید با ارزشی در زندگی روزمره دارد، به عنوان مثال قادر خواهید بود مسیر دوستان خود را در میان جمعیت بهتر دنبال کنید و یا چیزی که در میان علف‌ها رها کرده‌اید را پیدا کنید.

تصمیم‌گیری

بازی‌های سرعتی مانند Need For Speed یا Call of Duty بازیکن را ملزم می‌کنند که همیشه آماده تصمیم‌گیری سریع باشند. این بازی‌های اکشن و پرانرژی همچنین می‌توانند توانایی شما را برای گرفتن تصمیمات زمان بازی در زندگی واقعی بهبود بخشند.

بر اساس تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۰ باز هم در دانشگاه روچستر انجام شد، گیمرهایی که بازی‌های اکشن انجام می‌دهند، در موقعیت‌های حساس قادر هستند انتخاب‌های دقیق تری نسبت به غیر گیمرها یا کسانی که بازی‌های ویدئویی با سرعت کم انجام می‌دهند داشته باشند.

این تحقیق افراد را در دو موقعیت تصمیم گیری تصویری و شنیداری قرار داد. در حالی که همه گروه ها با دقت تقریبی یکسانی عمل کردند، گروه گیمرهای بازی‌های اکشن وظایف محوله را تا ۲۵ درصد سریعتر انجام دادند.

تصمیم‌گیری‌های سریع در زندگی روزمره ما نیز نقش مهمی دارند زیرا به جای اتلاف وقت برای اتخاذ تصمیمات کوچک می‌توان کارهای دیگری انجام داد. مثلا به جای اتلاف وقت برای تصمیم‌گیری در مورد رنگ پیراهن می‌توان کار دیگری انجام داد.

تصمیم گیری سریع می‌تواند پیامدهای جدی‌تری نیز داشته باشد. درست مانند مواجه شدن با یک حمله غافلگیرانه در یک بازی شوتر، اتخاذ تصمیمات سریع هنگام مواجهه با یک وضعیت خطرناک در زندگی واقعی، مانند یک ماشین که ممکن است در بزرگراه به شما برخورد کند، مهم و حیاتی هستند.

بازی‌های ویدیویی همچنین تصمیم‌گیری‌های مربوط به برنامه‌ریزی بلند مدت را نیز بهبود می‌بخشد. زمانی که بازی‌های استراتژی مانند Civilization و SimCity انجام می‌دهید، باید تصمیماتی بگیرید که در مسیر آینده شما تأثیرگذار خواهند بود. این بازی‌ها به مغز شما آموزش می‌دهند تا قادر باشد نتایج و پیامدهای احتمالی انتخاب‌های شما را تشخیص دهد و بهترین تصمیم را بگیرد. وقتی شخصی این مهارت‌ها را در دنیای مجازی بازی‌ها تمرین می‌کند، راحت‌تر می‌تواند آنها را در دنیای واقعی به کار گیرد.

حل مسأله

بازی‌های استراتژیک و نقش آفرینی بازیکنان را برای حل مشکلات و مسائل پیچیده به چالش می‌کشند. این توانایی در حل مسائل مجازی، یک روش عالی برای از پیش پا برداشتن موانع زندگی واقعی به شمار می‌رود. انجمن روانشناسی آمریکا در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام داد، ثابت کرد که نوجوانانی که بازی‌های ویدئویی استراتژی انجام می‌دادند، توانایی‌های بیشتری در حل مسائل داشتند و نمرات بهتری در مدرسه می‌گرفتند.

این مطالعه نشان داد که بین تعداد دفعات بازی شرکت کنندگان در تحقیق و میزان پیشرفت آن‌ها در بازی‌های استراتژی وابستگی مستقیم وجود داشت. به این ترتیب هر چقدر بیشتر بازی‌های استراتژی انجام می‌دادند، مهارت‌های حل مساله و نمرات مدرسه آن‌ها بیشتر بود.

تقریباً همه ژانرهای بازی شامل حل مسئله می‌شود، چه کشف یک معما باشد یا پیدا کردن سریعترین راه فرار. برای حل همه این مسائل هم به حافظه قوی نیاز است هم قدرت تجزیه تحلیل و هم خلاقیت. اغلب موانع در بازی‌های ویدئویی باز و بدون آموزش هستند، به این معنی که بازیکنان باید آزمون و خطا را تجربه کنند. وقتی تلاش اول یا حتی دهم شما برای حل یک مشکل در بازی ویدئویی با شکست مواجه می‌شود، یاد می‌گیرید که چگونه در مواجهه با چالش‌های زندگی واقعی انعطاف‌پذیر و پایدار باشید.

خلق و خو

بازی‌های ویدیویی برای ریلکس کردن و بهبود خلق و خو هم موثر هستند. مطالعه سال ۲۰۱۳ انجمن روانشناسی آمریکا نشان داد که بازی‌های ساده و کوتاه مثل Angry Birds می‌تواند روحیه فرد را بهبود بخشد و او را شادتر کند.

بازی‌های پیچیده حتی می‌توانند تأثیرات درمانی نیز روی افراد داشته باشند. زمانی که بازیکن به طور کامل در دنیای دیجیتال بازی غرق می‌شود، وقتی برای نگرانی در مورد کار یا بدهکاری خود ندارد. بازی‌های ویدئویی می‌توانند یک راه عالی برای استراحت و دوری مغز شما از اضطراب و استرس زندگی روزمره باشند.

مهارت‌های اجتماعی

مزایای اجتماعی بازی‌های ویدئویی به طور گسترده‌ای مورد بحث قرار گرفته‌اند، چرا که برخی از افراد معتقد هستند که بازی‌های ویدیویی باعث ضعف در مهارت‌های اجتماعی می‌شوند و فرد را به انزوا می‌کشانند.

  نینتندو و مایکروسافت برای حل مشکلات کاربران سوییچ با هم همکاری می‌کنند

می‌توان اینگونه استدلال کرد که بیش از اندازه انجام دادن بازی ویدئویی قطعاً تاثیرات اجتماعی منفی دارد، اما بازی کردن در حد اعتدال می‌تواند مهارت‌های اجتماعی را بهبود بخشیده و اضطراب را کاهش دهد. وقتی بازیکنان قادر باشند در دنیای مجازی شخصیت‌های خیالی به خود بگیرند، آزادند که کنش متقابل اجتماعی را تجربه کنند و این امر به آنها می‌آموزد که رفتار اجتماعی چیست.

افرادی که در موقعیت‌های اجتماعی اضطراب را تجربه می‌کنند، در تمرین تعاملات اجتماعی در بازی‌های ویدئویی احساس راحتی بیشتری می‌کنند زیرا عواقب زندگی واقعی را برای آنها ندارد. بنابراین می‌توانند هنگام تعامل با دیگران در دنیای واقعی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

همچنین بازی‌های ویدیویی یک محیط اجتماعی پررونق برای گیمرها فراهم می‌کنند و بیش از ۷۰ درصد از بازیکنان به همراه حداقل یکی از دوستان خود بازی می‌کنند. به علاوه، جامعه بازی‌های ویدیویی بسیار گسترده است و با استفاده از فناوری مدرن، گیمرها می‌توانند همزمان با میلیون‌ها نفر دیگر در سراسر جهان بازی کنند. مشارکت با سایر بازیکنان در دنیای مجازی موجب ایجاد ارتباط و همکاری در دنیای واقعی می شود.

تناسب اندام

با اینکه این تاثیر مثبت بازی کردن به عملکرد مغز مربوط نمی‌شود، اما هنوز هم ذکر این نکته مفید است. بعلاوه اینکه از قدیم گفته شده عقل سالم در بدن سالم است.

با ظهور بسیاری از بازی‌های ویدیویی تناسب اندام، به راحتی می توان در حین انجام یک بازی ویدئویی هیجان‌انگیز، ورزش کرد. بازی‌هایی مثلWiiFit ، Dance Dance Revolution و یا Just Dance بازیکنان را ترغیب می‌کنند که از جای خود برخیزند و فعالیت کنند. این بازی‌ها برای سلامتی شما مفید هستند و می‌توانند یک راه عالی برای عرق کردن بدون نیاز به باشگاه رفتن باشند. در این خصوص می‌توانید مقاله چگونه از بازی‌های ویدئویی برای کم کردن وزن استفاده کنیم را مطالعه کنید.

قدرتمندترین فایده این بازی‌های ویدیویی مبتنی بر تمرین این است که طرز تفکر افراد در مورد فعال بودن را تغییر می‌دهند.

جوان ماندن

همانطور که مغز شما پیر می‌شود، حافظه، تمرکز و توانایی شما برای انجام چند کار کاهش می‌یابد. در حالیکه جوانان اغلب می‌توانند تقاضاهای ذهنی مختلفی را در یک زمان بیان کنند، افراد مسن ممکن است تمرکز کردن بر روی یک کار را دشوار بیابند. با این حال، راه‌های زیادی برای جوان نگه داشتن مغز وجود دارد. روش‌هایی مانند حل معما، خوردن غذای سالم، ورزش کردن و حتی انجام بازی‌های ویدئویی.

در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه سان‌فرانسیسکو انجام شد، محققان یک بازی ساده رانندگی ایجاد کردند که در آن بازیکنان هنگام رانندگی در اطراف موانع، مجبور بودند علائم راهنمایی را نیز شناسایی کنند. در هنگام انجام چند کار به صورت همزمان به صورت مولتی تسک، بازیکنان تمام سنین بدتر از زمانی عمل کردند که لازم بود فقط یک کار را انجام دهند. افراد ۶۰ تا ۸۰ ساله افت عملکرد ۶۴ درصدی را نشان دادند، در حالی که افراد جوان‌تر بین ۲۰ تا ۳۰ ساله تنها ۲۶ درصد افت عملکرد نشان دادند.

با این حال، وقتی بازیکنان مسن‌تر به تمرین در این بازی ادامه دادند، توانایی‌های چند وظیفه‌ای یا مولتی تسک آنها بهبود یافت و علاوه بر این افزایش حافظه کوتاه‌مدت و تمرکز بلند مدت را نیز تجربه کردند. مزایای انجام این بازی ویدئویی به حدی شدید بود که بازیکنان مسن‌تر که تمرین کرده بودند، عملکرد بهتری نسبت به بازیکنان بدون تمرین ۲۰ ساله داشتند.

به همین دلیل است که بازی‌های ویدیویی که مستلزم انجام چند کار در یک زمان هستند و همچنین تمرکز زیادی لازم دارند، راه بسیار خوبی برای جوان نگه داشتن مغز هستند.

کنجکاوی و یادگیری

در سطح ابتدایی، در هنگام انجام بازی ویدئویی مغز در حال کار کردن و رشد کردن است. زمانی که یک بازی را یاد می‌گیرید و معماها را کامل می‌کنید تا یک لول را تمام کنید، ارتباطات جدیدی در ذهن خود ایجاد می‌کنید. هرچه انگیزه بیشتری برای تمام کردن بازی داشته باشید، مغز شما بیشتر کار می‌کند و بیشتر یاد می‌گیرید. یادگیری مداوم و تحریک مغز برای سالم نگه داشتن آن در افزایش سن ضروری است.

بسیاری از بازی‌های ویدیویی مانند Assassin’s Creed و Grand Theft Auto در یک دوره زمانی و یا یک محیط تاریخی خاص جریان دارند. زمانی که این بازی‌ها را انجام می‌دهید، نه تنها سرگرم‌ می‌شوید بلکه در مورد تاریخ نیز چیزهایی می‌آموزید. زمانی که یک بازیکن از داستان و یا محیط یک بازی لذت ببرد، ممکن است انگیزه‌ای برای ادامه یادگیری بیشتر در مورد آن پیدا کند و با پیدا کردن منابع مختلف مطالب بیشتری در خصوص آن بیاموزد.

امیدواریم این مطالب برایتان مفید بوده باشد و به شما کمک کند تا دفعه دیگری که کسی از شما خواست “وقت خودتان را با بازی کردن به هدر نداده و سلامتیتان را به خطر نیاندازید” بتوانید با اعتماد به نفس پاسخ قانع کننده و عملی‌ای داشته باشید.

۰/۵ (۰ نظر)
فروش انواع پلی استیشن 4
منبع
گیم پاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا