نقد و برررسی بازی Mafia Definitive Edition

نقد و برررسی بازی Mafia Definitive Edition

کمتر گیمری هست که حداقل یکی از عناوین Mafia را تا حالا تجربه نکرده باشد. پس از انتشار Mafia 3 که عنوان موفقی بین مخاطبان نبود، استودیو Hangar 13 در یک سکوت تقریبا طولانی دست به ریسک بزرگی زد. آنها تصمیم گرفتند سه گانه Mafia را دوباره بازسازی کنند و برای کنسول‌های نسل هشتمی منتشر کنند. نسخه‌ها اول و دوم مافیا به قدری محبوب بودند که واقعا ریمستر کردن این عناوین کار پرریسکی بود. تجربه Mafia 3 باعث شده بود اعتماد مخاطبان مقداری از استودیوی Hangar 13 کاسته شود. اما بعد از انتشار بازی Mafia Definitive اعتماد کاربران تا حدودی به سمت این استودیو دوست‌داشتنی بازگشت. با گیم پاس و نقد و برررسی بازی Mafia Definitive Edition همراه باشید.

داستان

 

سری مافیا از جمله بازی‌هایی است که داستان نقش اساسی را در آن ایفا می‌کند. داستان بازی روایتگر راننده تاکسی‌ای در شهر Lost Heaven به نام تامی آنجلو است. تامی بصورت اتفاقی و ناگهانی با دو نفر از اعضای خانواده سالیری (Salieri) آشنا می‌شود و مجبور می‌شود به پائولی (Paulie) و سم (Sam) برای فرار از اعضای خانواده مورلو (Morello) کمک کند. این کار تامی باعث می‌شود اعضای خانواده مورلو در جهت تلافی کردن، ماشین تامی را از بین ببرند بدین ترتیب تامی کار خود را از دست می‌دهد و برای امرار معاش از خانواده سالیری (Salieri) درخواست کمک می‌کند، این نقطه محل ورود تامی به دنیای مافیا بود.

داستان بازی به شکل زیبایی اهمیت خانواده را به تصویر می‌کشد، وفاداری شخصیت‌های بازی به عنصری مثل خانواده کاملا زیباست و هیجان‌های بازی در بخش داستانی را به شدت افزایش می‌دهد.

داستان بازی نسبت به نسخه اولیه تفاوتی ندارد، پس می‌توان گفت داستان بازی در حد بسیار قابل قبولی ارائه می‌شود. شخصیت پردازی‌های مناسب، قوص‌های شخصیتی خوب و صد البته فراز و نشیب‌هایی که باعث می‌شود روایت داستان از ابتدا تا انتها برای بازیکن جذاب باشد.

شخصیت‌های بازی به شکلی پرداخت شده‌اند که می‌توان با تک تک شخصیت‌های بازی ارتباط برقرار کرد. یکی از نقاط قوت بازی در زمینه داستانی سرعت روایت داستان است. داستان بازی وقت شما را در هیچ لحظه‌ای تلف نمیکنه و اتفاقات بازی بصورت پیوسته و پشت سر هم روی هم تاثیر می‌گذارند. شاید شخصا توقع داشتم بازی علاوه بر روایت یک داستان خطی، تحت تاثیر یک سری مراحل فرعی، داستان‌های ریز و درشت دیگری هم علاوه بار داستان اصلی روایت می‌شد. Mafia Definitive Edition بازی‌ای است که برای کنسول‌های نسل هشتم منتشر شده و باید پیشرفت‌هایی بیشتری نسبت به نسخه اول در زمینه ارائه داستان می‌کرد، اما Mafia Definitive Edition در زمینه داستانی چیزی فراتر از نسخه اول بازی نداشت، از بازی انتظار محتوای داستانی طولانی‌تر و غنی‌تری داشتیم، که این انتظار با توجه به پتانسیل‌های بازی دور از ذهن هم نبود. بازی از نظر گیم پلی هم مشکلات زیادی دارد که در ادامه نقد و برررسی بازی Mafia Definitive Edition به آن میپردازیم.

گیم پلی

نقد و بررسی گیم پلی بازی Mafia Definitive Edition

Mafia Definitive Edition از نظر گیم پلی تفاوت زیادی با نسخه اول خود دارد. البته بازی در زمینه هوش مصنوعی خیلی خوب و قابل دفاع کار نکرده اما پیشرفت‌هایی داشته. روان‌تر شدن بخش تیراندازی بازی که با توجه به فاصله زمانی تقریبا ۱۸ ساله این امر قابل انتظار بود. بازی در بخش گیم پلی نه آنقدر غیرقابل تحمل و ناقص است و نه آنقدر خلاقانه و قوی است. سیستم کاورگیری نه چندان دقیق هم یکی از مشکلات بازی است.

بازی اما در مواقع ماشین سواری کاملا روان و بدون مشکل است که البته یکی از موارد جذاب بازی است. تعقیب و گریزهای بازی هم نسبت به نسخه اولیه بازی پیشرفت چشمگیری داشته که البته با توجه به هوش مصنوعی نه‌چندان بالای بازی این بخش هم بدون مشکل نیست.

در اینکه عنوان Mafia در زمان انتشار خود یکی از بهترین بازی‌ها بود شکی نیست و نبوده، اما بنظر می‌رسد توسعه‌دهندگان بازی از ریمستر کردن فقط بهبود گرافیکی و بصری را در نظر داشتند. این بازی پتانسل خیلی بیشتر از این عنوان منتشر شده را حداقل در زمینه گیم پلی داشت که متاسفانه به هر دلیلی از این پتانسیل استفاده نشد. یکی از نقاط قوت بازی در زمینه گیم پلی تنوع بالای مراحل بازی است. این که شما مجبور نیستید در هر مرحله تعدادی از دشمنان را بکشید و مرحله را تمام کنید و این یکی از امتیازهای بازی به حساب می‌آید. در برخی مراحل باید از مهارت رانندگی خود استفاده کنید، در برخی مراحل از قدرت تیراندازی و برخی مراحل هم باید بصورت مخفی‌کاری و استفاده از قدرت فکر خود استفاده کنید که این تنوع در طراحی مراحل مخاطب را به اصطلاح پای بازی نگه می‌دارد.

سری مافیا همیشه از ابتدا تا الان در توجه به جزئیات عملکرد خوب و قابل قبولی دارد، تصادف‌های بازی عملکرد خوبی دارد.

نبردهای تن به تن بازی انیمیشن متنوعی ندارد و این باعث خسته شدن مخاطب از تجربه این بخش بازی می‌شود، تنوع کم اسلحه‌ها هم یکی از مواردی است که می‌توانست حداقل در نسخه ریمستر این موضوع بهتر شود اما شاهد بهبودی در این بخش نیستیم. انیمیشن خشک شخصیت‌ها هنگام تیراندازی هم از نقاط ضعف بازی در زمینه گیم پلی به حساب می‌آید، شاید بهتر بود استودیو Hangar 13 تغییراتی در این بخش اعمال نمیکرد، چرا که به نظر می‌رسد این تغییرات به جای بهبود عملکرد بازی باعث دلسرد شدن مخاطبان از بازی شود.

استودیو Hangar 13 شاید اگر نسخه‌های مافیا را با فاصله زمانی بیشتری منتشر می‌کرد و زمان بیشتری رو هر کدام از عناوین میذاشت اثر بهتر و با محتوای بیشتری منتشر می‌کرد.

گرافیک

نقد و بررسی گرافیک بازی Mafia Definitive Edition

مهمترین زمینه‌ای که بازی در آن تغییر چشمگیری داشته، گرافیک و کیفیت بصری بازی است. بازی از نظر گرافیکی فوق‌العادست، جزئیات طراحی چهره‌ها، ماشین‌ها و شهر واقعا بینظیر است و کاملا می‌توانید از محیط بازی و شهر لذت ببرید.

چهره شخصیت‌های بازی نسبت به نسخه اولیه تغییرات و پیشرفت زیادی داشته است که با توجه به فاصله زمانی زیاد از انتشار بازی اصلی و ریمستر آن، این امر کاملا طبیعی است. اما این تفاوت در چهره‌ها باعث نشده که شخصیت‌های بازی محبوبیت قبل خود را از دست بدهند، حتی تا حدودی این تغییرات باعث افزایش محبوبیت شخصیت‌های بازی شده است.

یکی از مهم‌ترین عوامل محبوبیت Mafia استفاده از ماشین‌هاست. در این نسخه هم طراحی ماشین‌های بازی به زیبایی انجام شده است.

شهر Lost Heaven به زیبایی داخل بازی طراحی شده است، محله‌های مختلف شهر واقعا حس و حال یک شهر پویا را به مخاطب القا می‌کند. بازی دارای سیستم آب و هوای پویا نیست و این یکی از عواملی است که شاید وجودش باعث بهبود عملکرد بازی می‌شد.

نورپردازی بازی به شکل قابل ملاحظه‌ای پیشرفت کرده است و حتی می‌توان گفت از خیلی از بازی‌های آی‌پی جدید بهتر عمل کرده است.

موسیقی و صداگذاری

نقد و بررسی موسیقی بازی Mafia Definitive Edition

کار ساخت موسیقی برعهده جسی هارلین یکی از موزیسین‌های مطرح عرصه بازی‌های ویدئویی است. جسی که سابقه کار روی عناوینی مثل Star Wars را در کارنامه دارد. سری بازی‌های مافیا همواره در زمینه موسیقی شاخص و قوی کار می‌کند، که در واقع یکی از امضاهای این عناوین هستند. موزیک‌هایی با حال و هوای دهه ۳۰ و ۴۰ که باعث شده کاملا در محیط بازی غرق شوید.

بازی از نظر صداگذاری و بازیگری صدا هم بی نقص و عالی است. بازیگری‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شده است و بنظرم یکی از بهترین صداگذاری‌ها در این سری بازی‌ها را شاهد هستیم.

صداگذاری‌های اسلحه‌ها هم مشکل خاصی ندارد و مثل نسخه اول از نظر صوتی شلیک کردن با اسلحه‌های مختلف حال و هوای متفاوتی دارد.

در پایان نقد و برررسی بازی Mafia Definitive Edition لازم به ذکر است که شما می‌توانید این بازی را از فروشگاه اینترنتی گیم پاس تهیه فرمائید.

اولین کسی باشید که برای “نقد و برررسی بازی Mafia Definitive Edition” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت خود را در ارزیابی وارد کنید*

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.