بررسی بازی GTA V

GTAV Review Main Picture

هر نسل از سخت افزار، بازی‌های خوب و پر طرفداری را به خود دیده است. برای همین شرکت‌های تولید کننده همان عنوان بازی را به صورت Remastered یا Remake شده به صاحبان سخت افزار جدید ارائه می‌کنند. اما GTA V اینگونه نیست. نسخه پنجم GTA به حدی خوب پایده سازی شده و از زمان خود جلوتر بود که با اندکی تغییر در هسته نرم افزاری در اختیار صاحبان نسل جدید سخت افزار قرار گرفت. امروز که پس از گذشت شش سال GTA V مقام پرفروش‌ترین و پول سازترین عنوان در تاریخ صنعت بازی سازی را در اختیار دارد بر آن شدیم تا به نقد و بررسی بازی GTA V در گیم پاس بپردازیم.

GTA V علاوه بر دو عنوان ذکر شده مقام دریافت بالاترین بودجه تولید (۲۶۵ ملیون دلار) تا به امروز را در اختیار دارد. ولی فروش ۸۰۰ ملیون دلاری در روز اول و یک ملیارد دلاری در سه روز اول انشار ثابت کرد Rockstar بیهوده بر روی گرانقیمت‌ترین بازی تاریخ سرمایه گذاری نکرده است.

داستان

 

یکی از مشکلاتی که خالقان بازی Open World با آن دست و پنجه نرم می‌‍کنند نزدیک نگه داشتن بازیکن به هدفیست که نویسندگان داستان در پی القای آن هستند. GTA V به زیبایی به این هدف دست یافته است. فرقی نمی‌کند رویه اصلی داستان را پیش می‌برید، درحال انجام ماموریت جانبی هستید و یا از لیست بلند بالای امکانات بازی لذت می‌‍برید. در هر حالتی حس یک جامعه آمریکایی مصرف گرا، پوچ و غرق در پول پرستی را به خوبی درک می‌کنید.

داستان GTA V شما را درگیر زندگی سه شخصیت با روحیات و شرایط کاملا متفاوت می‌کند. مایکل یک خلافکار بازنشسته و انسانی محتاط است که امنیت خود و خانواده‌اش اولیت اول زندگی اوست. فرانکلین مردی متولد شده در محله‌های پایین شهر است و همین موضوع باعث می‌شود تا پای جان در کنار دوستانش بایستد. بخش دیگر شخصیت او آرزوی انجام خلافی پول ساز جهت خروج از محله‌ای است که تمام اصول خلافکاری را در آن فرا گرفته. اما از نظر ما جالب‌ترین شخصیت داستان بازی ترور (یا تراور) است. شخصی با قابلیت‌های فراوان، پایبند به دوستان و به یک گانگستر تمام عیار آمریکاییست. شخصیت ترور به زیبایی در طی داستان از یک کودک با احساس تا یک هیولای خون آشام تغییر می کند.

در کنار سه شخصیت اصلی افرادی را مشاهده می‌کنید که کم و بیش و به صورت هوشمندانه‌ای در داستان شما موثر هستند. افرادی چون یک خانواده در حال از هم پاشیده شدن، یکسری مامور خلافکار و یا حتی یک دوست کله شق و دردسر ساز.

رویه داستان اصلی اندکی کند و طولانیست. اما این طولانی بودن چیزی نیست که خیلی آزار دهنده باشد. ماموریت‌های جانبی طراحی شده تاثیر چندانی بر داستان اصلی ندارند. اگر به زبان انگلیسی تسط دارید پیش بردن ماموریت های جانبی می تواند تا حد زیادی سرگرم کننده باشد.

نکته قابل توجه در داستان بازی قابلیت انتخاب نحوه پیش بردن برخی از ماموریتهاست. بازی به شما اجازه میدهد نحوه به سرانجام رساندن برخی از ماموریت ها را با توجه به امکانات بیان شده انتخاب کنید و تعیین کننده داستان آن بخش باشید.

  نقد و بررسی بازی Shadow of The Tomb Raider

گیم پلی

گیم پلی بازی GTA V

GTA V مملو از نوآوری و خلاقیت است. این حجم از نوآوری در حدیست که به هنگام تکرار شدنشان، باز جدید به نظر می‌رسند. برای مثال در یک صحنه از بازی باید از داخل ماشین به یک موتور سوار فراری شلیک کنید و در صحنه ای دیگر مجبورید یک خلافکار روی کامیون را برای نجات دوستتان با تیر بزنید.

دنیای GTA V یکی از بزرگترین دنیاهای تولید شده تا به امروز است. این دنیار در حدی بزرگ است که رویه داستان اصلی در مقابل کارهایی که می‌توانید در این دنیا انجام دهید بسیار کوچک به نظر می رسد. از خرید لباس، رفتن به آرایشگاه، زدن تتو گرفته تا تماشای فیلم، گلف بازی کردن و ده‌ها کار دیگر که به تنهایی می‌توانند مدت زمان زیادی شما را درگیر کنند.

برای مبارزه لیستی از سلاح‌ها را در اختیار دارید. شاید در GTA V نتوانید سلاح خود را بروز رسانی کنید اما تنوع آنها به شدت لذت بخش است. علاوه بر وجود سلاح‌‍های مختلف در لیست سلاح‌‍های خود یک مشت گره کرده میبینید. با انتخاب آن می توانید به رسم قدیمی GTA به زد و خورد بپردازید.

در باب حمل نقل، GTA V سر دم دار وجود وسایل نقلیه است. در این بازی به لیست بلند بالایی از وسایل نقلیه دسترسی دارید. لیستی شامل موتور، اتومبیل شخصی، ماشین پلیس، اتوبوس، کامیون، هواپیما (شخصی، نظامی، مسافر بری، جت و…)، زیر دریایی، هلیکوپتر (شخصی و نظامی)، جت اسکی و ده‌ها وسیله دیگر. نحوه دریافت این وسایل نیز همانند قبل به دو صورت قانونی از طریق خرید و یا به صورت غیر قانونی از طریق دزدی امکان پذیر خواهد بود. فقط اگر تصمیم به دزدین وسیله‌ای داشتید فراموش نکنید که هر وسیله متناسب با حساسیت آن شما را درگیر عواقبی می‌کند. برای مثال اگر ماشین یک شهروند را میدزدید شاید موضوع با یک دعوای ساده ختم شود. اما دزدیدن یک هواپیمای نظامی شما را درگیر زد و خورد فراوان در قبل و بعد از دزدی خواهد کرد.

همانگونه که پیشتر اشاره شد می‌توانید برای برخی از ماموریت‌ها دو رویکرد متفاوت را در پیش بگیرید. معمولا یکی از این رویکردها خطر کمتری را به همراه دارد ولی برای آماده سازی زمان بیشتری از شما خواهد گرفت. روش دوم خطرناک است، با اکشن بیشتری همراه خواهد بود و نیازمند زحمت و زمان کمتری می‌باشد. این در حالیست که می‌توانید ماموریت ها را تکرار کرده و رویکرد متفاوت را امتحان کنید و از آن لذت ببرید. نکته قابل توجه در مورد این ماموریت‌ها قابلیت انتخاب اعضای گروه است. شاید انتخاب افرادی که درصد کمتری می‌گیریند وسوسه کننده باشد ولی فراموش نکنید که هیچ چیزی بی دلیل ارزان نیست.

یک خلاقیت جالب دیگر در GTA V تلفن همراه هر شخصیت است. تلفن همراهی که نقش منو را دارد و یکی از کاربردهایش نمایش لیست وظایف و ماموریت‌های شماست. در کنار استفاده‌های دیگری که هنگام طی کردن پروسه بازی متوجه آن می‌شوید، می‌توانید از تلفن همراه خود برای عکس برداری یا گرفتن سلفی نیز استفاده کنید.

  بررسی بازی Hitman 2

کنترل بازی در ایتدا برایتان سخت خواهد بود اما به مرور به آن عادت خواهید کرد. حجم عظیم عملیات‌ها نیازمد کلیدهای زیادی برای پیشبرد بازیست و تولید کنندگان GTA V این موضوع را به خوبی می‌دانند. برای همین است که حتی هنگامی که به انتهای بازی نزدیک می شوید نیز راهنمایی برای پیش روی درقسمت بالایی سمت چپ نمایشگرتان نشان داده می شود.

یکی از مواردی که ممکن است اندکی پروسه بازی را برای شما خسته کننده کند، نبود Fast Travel است. نقشه GTA V به حدی بزرگ است که می تواند نقشه GTA 4، GTA 3 و اولین نسخه Red Dead Redemption را در خود جای دهد و باز فضای اضافه داشته باشد. حال این که باید چنین نقشه عظیمی را با وسیله نقلیه طی کنید ممکن است برای بازیکن خسته کننده شود.

موزیک

موزیک در GTA V ظاهری رادیو گونه دارد. این بدان معناست که برای تغییر موزیک باید ایستگاه رادیویی را تغییر دهید و به مطالب و آهنگ‌های پخش شده گوش کنید. در این بازی ۱۹ ایستگاه رادیویی وجود دارد و چیزی بالغ بر ۹۰۰ آهنگ در این ایستگا‌ه‌‌ها یافت می‌شود. هر ایستگاه سلیقه و سبکی خاص را پشتیبانی می‌کند. اگر کمی اهل گشت و گذار بین این ایستگاه‌ها باشید آثار هنرمندان معروفی چون Snoop Dog یا گروه Queen را در آن‌ها خواهید یافت.

صدا و بازیگری صدا

 

صداهای محیطی در GTA V واقعا بی نقص پیاده سازی شده. این موضوع را زمانی درک می‌کنید که سوار ماشین شوید، از ترکیب صدای موتور ماشین و رادیو لذت ببرید، گاها با مردم در مسیر تصادف کنید و صدای برخورد دو ماشین را بشنوید و در آخر هم به کنار ساحل برسید و غرق در زیبایی صدای موج دریا و مرغ‌های دریایی شوید.

بازیگیری صدا نیز خوب انجام شده است. شاید مکالمات برخی از شخصیت‌ها پس از مدتی کمی حالت ربات گونه به خود بگیرند ولی این موضوع در حدی نیست که آزار دهنده شود.

گرافیک

بررسی بازی GTA V

برای طراحی دنیای GTA V بیش ۲۵۰ هزار عکس از نقاط مختلف آمریکا گرفته شده است. طراحی محیطی بسیار خوب پیاده سازی شده است. کیفیت جزئیات به هیچ وجه در حد محصول ۲۰۱۸ شرکت Rockstar (Red Dead Redemption II) نیست اما فراموش نکنید بین این دو محصول ۵ سال اختلاف تکنولوژی وجود دارد.

گرافیک کاراکترها شاید برای سال ۲۰۱۹ کمی ضعیف باشند اما پس از گذشت شش سال، هنوز از بسیاری بازی‌های امروزی جلوتر است. پیاده سازی حرکات صورت بسیار خوب است ولی حرکات بدن کمی حالت ناموزن دارند و شکلی فانتزی به بازی می‌دهند.

از آنجایی که ظاهر شخصیت‌ها را خودتان طراحی می‌کنید، گرافیک دموهای بازی نیز تفاوت چندانی با خود بازی ندارند. پیاده سازی دموها نیز به خوبی انجام شده و از آن لذت خواهید برد.

مسلما یک بازی اگر از تمام وجوه به تکامل نرسیده باشد نمی‌تواند در بازار پر از رقابت امروز دوام بیاورد. اما اگر فکر می‌کنید علتی جز این برای موفقیت بی مثال GTA V وجود دارد خوشحال می شویم نظرات خود را با گیم پاس و خوانندگانش در میان بگذارید.

5 ستاره

0 %
0 دیدگاه

4 ستاره

0 %
0 دیدگاه

3 ستاره

0 %
0 دیدگاه

2 ستاره

0 %
0 دیدگاه

1 ستاره

0 %
0 دیدگاه

0 ستاره

100 %
2 دیدگاه

دیدگاه/نظر خود را برای این محصول ثبت بفرمائید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت خود را در ارزیابی وارد کنید*

توسط 02 کاربر

مرتب‌سازی بر اساس

 • تصویر آواتار

  آریا

  برسی عالی بود فقط در مورد گرافیک گفتین باهاتون اصلا موافق نیستم این بازی هنوز کع هنوزه گزافیکش عالیه حتی بدون مود و از ۷۰ درصد از بازیا الان بهتره

  ۱۴۰۰-۰۳-۰۸

  اشتراک‌گذاری در:

  آیا مفید بود؟

  • گیم پاس | فروشگاه اینترنتی تخصصی بازی‌های ویدیویی

   ۱۴۰۰-۰۳-۰۸

   سلام آریا عزیز:
   خیلی خوشحالیم که مطالب سایت گیم پاس رو مطالعه می‌فرمائید.
   ممنونیم که وقت گذاشتید و نظر خودتون رو ثبت کردید و با دیگر کاربران گیم پاس نیز به اشتراک گذاشتید.
   نظر شما هم قابل احترامه، خوب این نظر نویسنده این نقد و بررسی جناب رسولی عزیز هست ولی خوب هر کس در واقع تجربه خودش رو از هر بازی داره اما خوب آقای رسولی هم از منتقدین بسیار خوب بازی های ویدیویی کنسول در کشور عزیزمون ایران هستند.

   با احترام

 • تصویر آواتار

  Mohmad omrani

  GTA همیشه خوب بوده هر سری داره بهتر میشه به نظرم.این که تصویر خشن آمریکا رو نشون میده به نظرم لازمه بازیه اما نباید این قضیه رو به کل اجتماع آمریکا بسط بدیم

  ۱۳۹۸-۰۵-۱۰

  اشتراک‌گذاری در:

  آیا مفید بود؟

  • گیم پاس | فروشگاه اینترنتی تخصصی بازی‌های ویدیویی

   ۱۳۹۸-۰۵-۱۰

   دوست عزیز: ممنون از اینکه نظرتون رو با گیم پاسیها مطرح کردین. کاملا حق با شماست. الصاق یکسری صفات منفی به هر اجتماعی کار غلطیه. اما منظور بنده از به کار بردن عبارت (یک جامعه آمریکایی) این بود که صفات ذکر شده در جامعه ایالات متحده نمود بسیار بیشتری نسب به بقیه جوامع؛ حتی گاها جوامع جهان سومی داره. به نظر بنده یکی از علتهای محبوبیت بالای نسخه های GTA در ایالات متحده وجود همین اشتراکهای ملموسه.