بررسی بازی Mortal Kombat 11

MK11 Review Featured

در اوایل دهه نود سه بازی به صورت گسترده مورد توجه دولت ایالات متحده و والدین آمریکایی قرار گرفت. علت این توجه وجود خشونت بیش از حد و تکیه بر مواردی چون آزار بانوان بود. بین این سه بازی Mortal Kombat معروفترین و موفقترین عنوان محسوب می‌شد. این بازی به عنوان یکی از محبوب ترین بازی‌های آن دوره، از اصلی‌ترین علل تشکیل هیئت رده‌بندی سرگرمی‌های نرم‌افزاری (ESRB) می‌باشد. امروز پس از گذشت ۲۷ سال هنوز از Mortal Kombat به عنوان یکی از محبوب ترین عناوین بین کاربران یاد می‌شود. با نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11 همراه گیم پاس باشید.

داستان

 

از یک بازی در سبک Mortal Kombat نمی‌توان انتظار داستانی در رده‌بندی شاهکار داشت. اما رویه داستانی آن از زمانی که کمپانی Midway Games توسط Warner Bros. Games خریدانی شد و نامش به NetherRealm Studios تغییر کرد پیشرفتی چشمگیر به خود دیده است. نسخه نهم این بازی شما را به ابتدای وقایع Mortal Kombat می‌برد. در نسخه دهم با عواقب داستانی نسخه نه مواجه می‌شوید و یازده شمایلی غیر قابل پیش‌بینی و زیبا به روند داستان می‌دهد. همچنین در این نسخه با توجه به داستان; گروهی از شخصیت‌های قدیمی و خاطر برانگیز را در کنار چند شخصیت جدید مشاهده خواهید کرد.

بخش داستانی Mortal Kombat 11 همانند دو نسخه قبل مانند یک فیلم طولانی مدت است. نقش شما به عنوان بازیکن در این داستان تنها زمانی است که کاراکتر‌های مختلف برای مبارزه در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. یک تفاوت مشهود در این نسخه زمانیست که می‌توانید کاراکتر خود را برای صحنه مبارزه برگزینید. این اتفاق تنها در فصولی خاص قابل انجام است و به هیچ وجه در نوع اتمام داستان تاثیر ندارد. تنها تفاوتی که این انتخاب‌ها در رویه بخش داستانی ایجاد می‌کند مشاهده صحنه‌ای متفاوت در قبل و بعد مبارزه‌ است.

گیم پلی

گیم پلی بازی Mortal Kombat 11

هر آنچه از نسخه دهم Mortal Kombat به خاطر دارید فراموش کنید. Mortal Kombat 11 دنیایی جدید از مبارزه را پیش پای شما می‌گذارد. سیستم این بازی از چند منظر قابل بررسیست:

  • ضربات ترکیبی (Combo Moves):

اگر می‌خواهید در مبارزات موفق باشید اشراف بر ضربات ترکیبی یکی از باید‌هاست. هر کاراکتر دارای لیستی از این ضربات است که تسلط بر آنها وقت زیادی از شما می‌گیرد. اما زمانی که آنها را به خاطر بسپارید و بتوانید با زمان بندی درست از آنها بهره بگیرید, بی شک طعم شیرین پیروزی از آن شما خواهد بود. همچنین ترتیب درست استفاده از این ضربات همراه با دفاع به موقع امکان پیاده سازی Crushing Blow بر روی رقبا را در اختیارتان می‌گذارد. Crushing Bow مفهومی جدید در سیستم مبارزه Mortal Kombat 11 است که علاوه بر کم کردن چشمگیر از سلامت رقیب انیمیشنی زیبا از خون پخش شده در هوا و استخوان در حال شکستن را به شما نشان خواهد داد.

  • حرکت‌های ویژه (Special Moves):

شاید ترکیب حرکت‌های ویژه در Mortal Kombat 11 آشنا باشند اما نحوه پیاده سازی آنها کاملا نسبت به نسخه قبل تغییر کرده است. همچنین نوار سه خانه‌ای پایین که برای فرار از حرکت‌های ترکیبی, افزایش قدرت حرکت‌های ویژه و صد البته X-ray Move دوست داشتنی استفاده می‌شد کاملا تغییر کرده است. در Mortal Kombat 11 دو نوار به صورت نود درجه بر روی هم قرار گرفته‌اند که هر کدام از آنها دو خانه دارند. اولی برای تشدید حرکت های ویژه و دومی برای تشدید حرکت‌های دفاعی و شکستن حرکت‌های ترکیبی. در این نسخه اثری از X-ray Move مشاهده نمی‌شود. به جای آن مفهومی با عنوان Fatal Blow به بازی اضافه شده که با رسیدن نوار سلامت شما به سی درصد یا کمتر قابل اجراست. حتی Fatality و Brutality نیز اندکی دچار تغییر گشته است. در نسخه قبل شما می‌توانستید با یک جستجوی ساده در اینترنت لیست Fatality و Brutality هر شخصیت را پیدا کنید و با یکبار اجرا برای همیشه آن را در منوی حرکت‌های خود داشته باشید. اما در این نسخه تنها راه بدست آوردن آنها از طریق Krypt یا پرداخت پول واقعی خواهد بود. البته امیدواریم این بخش در بروزرسانی‌ های آتی به حالت قبل بازگردد.

  • برج‌های مبارزه:

برج‌های مبارزه در Mortal Kombat 11 به دو بخش تقسیم می‌شوند. برج‌های ستنی مفهومی آشنا در تک‌تک نسخه‌های Mortal Kombat تا به امروز است. لیستی ترکیبی از مبارزان با درجه سختی انتخابی شما در مقابلتان قرار می‌گیرند. بعد از شکست تمام آنها فیلمی داستانی از شخصیت انتخاب شده توسط شما برایتان پخش می‌شود وامکانی برای شخصیتی که با آن مبارزه کردید در بازی فعال می‌شود.

  بازی‌های مورد انتظار نسل هشتم که منتشر نشدند - قسمت اول

در مقابل برج‌های سنتی برج‌های زمان قرار دارند. در این برج‌ها با چالش‌هایی مواجه می‌شوید که ترکیب آن‌ها باعث می‌شود برج‌های زمان هیچگاه تکراری به نظر نرسند. گذر از برج‌های زمان می‌تواند بازیکن را از اوج لذت به اوج خشم برساند. چالش‌هایی که در برج‌های زمان با آنها برخورد می‌کنید با توجه به امکاناتی در مسیر پیشروی بدست می‌آورید قابل ساده سازی هستند. اما گاهی این امکانات نیز آنگونه که انتظار دارید یاری رسان نخواهند بود و طعم تلخ شکست را در برج‌های زمان تجربه خواهید کرد.

  • شخصی سازی:

شخصی سازی در Mortal Kombat 11 به اوج خود رسیده است. در این نسخه دیگر مانند Mortal Kombat X سه مدل Character Variation و چند سری ست لباس را نمی‌بینید. به جای آن حجم زیادی از قابلیت‌های شخصی سازی ظاهری برای لباس و حتی سلاح کارکتر‌ها در دسترس شماست. همچنین می‌توانید با الصاق حرکت‌های مورد علاقه Variation باب طبع خود را بسازید. حتی نحوه ورود به و خروج از مبارزه (در صورتی که حریف خود Fatality یا Brutality نکنید) بین دو گزینه برای هرکدام از شخصیت‌ها قابل انتخاب است. اما Mortal Kombat 11 این امکانات شخصی سازی را رایگان در اختیارتان قرار نمی‌دهد. بخش عظیمی از قابلیتهای شخصی سازی با پیش روی در بازی و از طریق Krypt یا پرداخت پول واقعی قابل دریافت است.

  • Krypt:

نکته دلچست در ضمینه Krypt خروج از دنیای خطی و دو بعدی خسته کننده و تبدیل آن یک بازی سوم شخص کوچک است. در مورد Krypt چیز جدیدی وجود ندارد که قبلا به آن اشاره نشده باشد. در صورت تمایل می توانید با کلیک بر روی لینک جمله قبل به مطالعه مقاله منتشر شده ی Krypt در گیم پاس بپردازید.

  تیزر معرفی The Joker شخصیت جدید بازی Mortal Kombat 11

موزیک

موسیقی Mortal Kombat از نسخه ابتدایی تنها یک هدف را دنبال می‌کرده است: هیجان. وظیفه تولید موزیک ببازی و پیش نمایش‌های آن را Wilbert Roget II بر عهده گرفت. کارنامه او شامل ساخت موزیک برای بازی‌های مختلف و حتی فیلم می‌شود. شاید موزیک Mortal Kombat 11 برای طرفداران عرصه موسیقی دلچسب نباشد اما بی شک به هدف خود رسیده و نقش خود را در زمینه بالابردن هیجان بازی به خوبی ایفا می‌کند.

[tie_index]صدا و صداپیشگی[/tie_index]

صدا و صدا پیشگی

 

صداها در Mortal Kombat 11 بسیار لذت بخش هستند. هر ضربه‌ای که می‌زنید یا می‌خورید, هر فریادی که مبارزان سر می‌دهند و حتی صدای محیط و تشویق افراد پس ضمینه‌ی در حال تماشای مبارزه, تماما به زیبایی پیاده سازی شده‌اند.

صداپیشگی نیز در Mortal Kombat 11 به خوبی کارگردانی و اجرا شده است. تفاوتی ندارد که صدا پیشگان با تجربه کسب شده از نسخه‌های قبل برای Mortal Kombat 11 ایفای نقش کرده‌اند و یا همانند Ronda Rousey (ورزشکار و هنرپیشه معروف) اولین تجربه خود را در دنیای Mortal Kombat کسب نموده‌اند. کار تک تک آنها به بهترین نحو ممکن انجام شده است.

گرافیک

گرافیک بازی Mortal Kombat 11

گرافیک Mortal Kombat 11 همانند هر بازی Cross Platform دیگری کاملا وابسته به سیستمی است که بر روی آن اجرا می‌شود. اما این موضوع دلیلی بر ضعف آن نیست. حتی نسخه Nintendo Switch آن که دارای ضعیف ترین سخت افزار بین سه کنسول مطرح در بازار است با زیبای هرچه تمامتر اجرا می‌شود. از جزئیات کارکتر‌ها تا جزئیات محیطی همگی Mortal Kombat 11 را در رده‌بندی بهترین بین بازی‌های موجود در بازار قرار می‌دهند. شاید عامل زمان و پیشرفت تکنولوژی در این گرافیک بی نظیر تاثیر گذار باشند اما طرفداران Mortal Kombat به خوبی می‌دانند که هر نسخه از این بازی در زمان انتشار از بهترین گرافیک موجود میان بازی‌های هم رده بهره برده است.

اگر مانند ما از طرفداران قدیمی Mortal Kombat هستید یا به تازگی با آن آشنا شدید، و یا حتی از آن دسته افرادی هستید که مانند طرفداران Mortal Kombat از آن لذت نمی‌برید, نظرات خود را با ما و خوانندگان گیم پاس در میان بگذارید.

اولین کسی باشید که برای “بررسی بازی Mortal Kombat 11” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت خود را در ارزیابی وارد کنید*

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.