نقد و بررسی بازی Nioh 2

نقد و بررسی بازی Nioh 2

در زندگی یک گیمر مراحل متفاوتی وجود دارد. زمانی که از سبک بازی مورد علاقه بگذریم، چند عنوان خاص استاندارد او را نسبت به بازی تعریف می‌کند.  برای جمع کثیری از علاقه‌مندان به بازی‌های ماجراجویی، بازی‌های Hidetaka Miyazaki تعیین کننده این استاندارد است. ولی یک مشکل کوچک وجود دارد. تعداد عناوین تولید شده توسط میازاکی (با همان سری بازی‌های Borne-Souls) انگشت شمار هستند. لذا زمانی که مانند ما این عناوین را به پایان برسانید، ظهور عناوینی مانند دو نسخه‌ی Nioh (علی‌الخصوص نسخه دوم) که لذت صد در صدی سری بازی‌های Borne-Souls را برایتان فراهم کند، بسیار خوشایند خواهد بود. اما اگر بخواهیم بگوییم Nioh 2 یک بازی شبیه به بازی‌های میازاکی است دور از انصاف خواهد بود. چرا که این بازی دنیایی از امکانات را در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر مایل هستید با بخشی از این امکانات آشنا شوید، با نقد و بررسی Nioh 2 همراه گیم پاس باشید.

داستان

 

بازی‌های معروف رویکردهای متفاوتی را برای داستان خود در نظر می‌گیرند. گاها این داستانها از ذهن خلاق نویسنده به وجود می‌آیند. برخی اوقات داستان برداشتی از یک واقعه‌ی از پیش رخ داده است.  داستان Nioh 2 ترکیبی از رویکردهاست. پیش از ادامه باید بگوییم که اگر نسخه اول Nioh را بازی نکرده‌اید نگران نباشید. چرا که داستان Nioh 2 پیش درآمدی بر داستان نسخه اول است.

روند داستانی Nioh 2 بر اساس دست نوشته‌های Luís Fróis یک مبلغ مذهبی پرتقالی است و در دروه Sengoku (از ۱۴۶۷ تا ۱۵۶۸ میلادی) رخ می‌دهد. تمام اسامی ذکر شده در داستان همگی نقشی اساسی در این دوره تاریخی و یکپارچه‌سازی ژاپن داشته‌اند. اما داستان این بازی وجوه دیگری نیز از فرهنگ ژاپن دارد. برای مثال تمام دشمنان ماورالطبیعه که در بازی می‌بینید همگی ریشه در افسانه‌های ژاپنی دارند. اگر مانند ما به المان‌های فرهنگ ژاپن علاقه دارید و دوست دارید اندکی از تاریخ این کشور زیبا بدانید، شک نداشته باشید که داستان Nioh 2 بسیار لذت بخش خواهد بود.

وجه سوم داستان نقش‌های عاطفی افراد است. البته این بدان معنا نیست که با یک داستان عاطفی رو به رو هستید. بلکه رابطه‌ی بین شخصیت‌های داستان از لحاظ عاطفی قدرت زیادی دارد.

شخصیت شما در این داستان به سه وجه ذکر شده متصل است. از لحاظ تاریخی شما یک شخص موثر در دوره Sengoku هستید. از لحاظ فرهنگی و افسانه‌ای شما یک یوکای هستید و از نظر عاطفی، بدون بیان حتی یک واژه، رابطه‌ی بسیار خوبی با شخصیت‌های حاضر در داستان برقرار می‌کنید.

گیم پلی

نقد و بررسی گیم پلی بازی Nioh 2

شروع بازی در Nioh 2 برای افرادی که تجربه این مدل بازی‌ها را ندارند، بسیار سخت خواهد بود. در این بخش سعی می‌کنیم با توضیح مرحله به مرحله اندکی از این پیچیدگی بکاهیم.

 1. ساخت کاراکتر: ساختن کاراکتر در Nioh 2 با توجه به امکاناتی که در اختیارتان است بسیار لذت بخش خواهد بود. نکته قابل ذکر در مورد ساخت کاراکتر این است که این بخش هیچ تاثیری در روند بازی شما نخواهد داشت. لذا با خیال راحت جنسیت مورد نظر خود را انتخاب کرده و او را به هر شکلی که دوست دارید بسازید.
 2. انتخاب اسحله‌های اصلی: یکی از دو بخش مهم در شروع Nioh 2 بخش انتخاب اسلحه خواهد بود. چرا که تاثیر مستقیم در میزان سختی بازی خواهد داشت. در این بخش به شما اجازه انتخاب دو سلاح داده می‌شود. سلاح دوم معمولا به عنوان پشتیبان برای شکست راحت تر برخی از دشمنان است. قبل از ادامه باید بگوییم در Nioh 2 سه نوار در بالای صفحه نمایش شما (سمت چپ) ظاهر می‌شود. نوار دوم در این بازی Ki Bar است که در بازی‌های سبک Borne-Souls از آن تحت عنوان Stamina Bar یاد می‌شود و همانند این بازی‌ها این نوار پس از هر ضربه با سلاح اندکی خالی شده و به صورت اتوماتیک پر می‌شود. هر کدام از سلاح‌های موجود در Nioh 2 مقدار مشخصی از Ki Bar  را برای هر ضربه‌ی خود استفاده می‌کنند که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد. لیست سلاح‌های این بخش به شرح زیر است (در DLC بازی یکسری سلاح جدید معرفی می‌شوند. از آنجایی که متاسفانه دسترسی به DLC برای اکثر کاربران کشور ما امکان پذیر نیست، از شرح آنها خودداری می‌کنیم). نکته آخر قبل از بررسی لیست اسلحه‌ها این است که هر سلاح، دو مشخصه برای بالا بردن قدرت دارند. لذا در این لیست برخی از این مشخصه‌ها را نیز نام خواهیم برد:
  • تبر(Axe): یکی از سلاح‌های پیشنهادی برای آشنایی با بازی Axe است. چرا که برای بالا بردن قدرت آن باید مقدار Stamina را بالا ببرید و Stamina پارامتر اصلی برای دسترسی به Armorهای خوب بازیست. فراموش نکنید که بالا بردن Stamina تاثیری در مقدار Ki Bar ندارد.
   ضربات ترکیبی Axe یا Combo در لحظه مقدار زیادی از Ki Bar را مصرف می‌کند و به جای آن بالاترین حجم ممکن از سلامت دشمنان را می‌گیرد. با وجود اینکه بخش بزرگی از Kiی مصرف شده را می‌توانید با کمک تکنیک Ki Pulse (که در ادامه آن را شرح می‌دهیم) بازگردانید، اما این حال پیشنهاد ما برای شروع بازی سلاح بعدی است.
  • سوئیچ گلیو Switchglaive: اسلحه Switchglaive را می‌توان بهترین سلاح برای شروع این بازی نامید. قدرت این سلاح با کمک مشخصه Magic بالا می‌رود و Magic به تنهایی کمک بسیاری در پیشرفت بازی خواهد کرد. Switchglaive در حالت نرمال مقدار معقولی از Ki Bar را مصرف می‌کند. علاوه بر این در حالت‌های مختلف به شما کمک می‌کند که به راحتی با دشمنان کوچک، متوسط و بزرگ مقابله کنید. نکته آخر در مورد Switchglaive این است که می‌توانید فاصله معقولی را هنگام مبارزه با دشمنان داشته باشید و به طبع از آن امنیت نسبی خود را تامین کنید.
  • تانفا (Tonfa): تنها تجربه‌ی ما با Tonfa برای پیشرفت در مسیر Platinum Trophy بود. اما همین تجربه‌ی کوتاه بسیار لذت بخش و درعین حال هیجان انگیز بود. چرا که همواره مجبور به ترکیب نبرد تن به تن، جاخالی دادن و دفاع خواهید بود. بخش هیجان انگیز دوم در مورد Tonfa ترکیب ضربات آن به حرکات رزمی است. اما فراموش نکنید انتخاب Tonfa ممکن است شکست برخی دشمنان را برایتان بسیار سخت کند.
  • کوساریگاما (Kusarigama): اگر به فیلمهایی که مضمون نینجا دارند، علاقه‌مندید قطعا استفاده از Kusarigama برایتان لذت بخش خواهد بود. از آنجایی که برای بالا بردن قدرت این سلاح با نیازمند افزایش مقدار Dexterity هستید، با انتخاب این سلاح قدرت شما در Ninjutsu نیز بالا می‌رود. در مورد امکانات بخش Ninjutsu در ادامه توضیح کاملی خواهیم داد. اما نکته اصلی در مورد Ninjutsu این است که در صورت بالا بردن قدرت آن، سطح مبارزه با Bossها در حد بسیار آسان پایین خواهد آمد.
  • هچتز (Hatchet: (Hatchets تبر کوچکی است که با یک دست می‌توان از آن استفاده کرد. Hatchets در Nioh 2 متشکل از دو تبر است. یکی از نکات جذاب در مورد Hatchets این است با فعال کردن تکنیکی خاص می‌توانید از راه دور به دشمنان ضربه بزنید.
  • شمشیر (Sword): برای طرفداران فرهنگ سامورایی، شمشیر انتخابی شایسته است. البته لذت شمشیر در Nioh 2 به اندازه‌ی لذت شمشیر معروف بازی Sekiro نیست. اما فراموش نکنید که این حجم از تنوع سلاح در Sekiro وجود ندارد. جدا از بحث مقایسه دو بازی، تنوع حالت‌ها و تکنیک‌های استفاده از سلاح در Nioh 2 بسیار بالاست و این موضوع در مورد شمشیر نیز صدق می‌کند. از آنجایی که قدرت این سلاح با مشخصه‌ی Heart زیاد می‌شود، با هر زمان بروزرسانی این سلاح، حجم نوار Ki Bar شما نیز بالا می‌رود.
  • دو شمشیر (Dual Swords): نکته خاص Dual Swords تاثیر چند گانه آن بر دریافت Platinum Trophy است. یک ماموریت خاص به این سلاح‌ مرتبط است که با اتمام آن یک Guardian Spirit دریافت می‌کنید. اما برای باز کردن ماموریت باید ۱۲۰هزار امتیاز (Proficiency Piont) با Dual Swords جمع کنید و سپس ماموریت تمرینی Master Of Dual Swords را به اتمام برسانید. ما در این نقد و بررسی سعی می‌کنیم مسیر Platinum Trophy را تا حد زیادی برای شما آسان کنیم اما اگر سوالی در این مورد داشتید، می‌توانید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.
  • اوداچی (Odachi): سلاح Odachi بسیار قدرتمند محسوب می‌شود. مخصوصا هنگام مقابله با انسانها. اما این قدرت Odachi هزینه‌ای برایتان همراه خواهد داشت و این هزینه مصرف بالا از Ki Bar است. Odachi به واسطه‌ی تیغ بلند خود می‌تواند فاصله معقولی بین شما و دشمنان فراهم کند. علاوه بر این Odachi یکی از گزینه‌های خوب برای رهایی از موقعیت‌های است که توسط دشمنان احاطه شده‌اید.
  • نیزه (Spear): باعث تعجب است که برخی منتقدین از نیزه به عنوان یکی از سلاح‌های ایده‌آل برای افراد تازه کار یاد می‌کنند. شاید علت این انتخاب قابلیت نیزه در حفظ فاصله‌ای مشخص با دشمنان است. اگر تجربه استفاده از نیزه را دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در طی روند بازی سلاح‌هایی را پیدا می‌کنید که قابلیت‌های خاصی به آنها متصل است. از بین این قابلیت‌های خاص Corruption بیشترین مقدار Ki را از انسان‌ها و Purity بیشترین مقدار Ki را از Yokaiها کم می‌کند. بقیه قابلیت‌ها (مانند آتش، آب و الکترسیته) تاثیر تقریبا یکسانی بر روی انسان و Yokai دارند.

گاها وجود پارامتر‌های زیاد در سیستم مبارزه آزار دهنده است. اما این موضوع در مورد Nioh 2 صدق نمی‌کند. به محض این که به پارامتر‌های گوناگون آن عادت کنید لذت بازی چند برابر خواهد شد. برخی از این پارامتر‌ها به شرح زیر است:

 1. اسلحه‌های راه دور: سه مدل اسلحه برای آسیب رسانی از راه دور وجود دارد. تیر و کمان، تفنگ و توپ دستی. همانگونه که از نامشان پیداست، هرکدام از این سه سلاح قدرت کمتری نسبت به بعدی دارند. به چند نکته در مورد این چند سلاح توجه داشته باشید:
  • برای هر سلاح می‌توانید از دو نوع مهمات استفاده کنید. یک نوع مهمات معمولی و یک نوع با قدرت خاص. قدرت خاص برای مهمات تیر و کمان از بین بردن Ki علاوه بر کم کردن نوار سلامت دشمن است. یا در مورد اسلحه و توپ دستی مهمات خاص حالت انفجاری دارد.
  • نکته دوم دایره هدف گیری است. این دایره از یک مرکز و یک دایره تو خالی بیرون آن تشکیل شده. اگر بخواهید بهترین ضربه را با شلیک از راه دور وارد کنید بهتر است هر دو دایره قرمز باشند. دایره تو خالی نشانگر فاصله مناسب شما با دشمن و دایره میانی بیانگر محل نقطه ضعف دشمن است. برای مثال معمولا اگر سر را هدف بگیرید، می‌توانید با یک تیر هدف را نابود کنید یا کل Ki را برای چند لحظه خالی کنید.
  • بسته به مدل بازی شما هریک از این سه سلاح با خاصیت Skill، Dexterity و Courage قدرتمند تر می‌شوند. از آنجایی که مهمات آنها محدود بوده و نبرد تن به تن اجتناب ناپذیر است، لذا سلاح اصلی خود را به گونه‌ای برگزنید که با بالا بردن این سه خاصیت، آن سلاح نیز قدرتمند تر شود.
 2. روح نگهبان‌(Guardian Spirit): پارامتر Guardian Spirit در Nioh 2 یکی مهمترین پارامترهای مبارزه محسوب می‌شود. در کل تمام Guardian Spiritها در سه دسته‌بندی اصلی قرار می‌گیرند. جدا از آن، هر Guardian Spirit یکسری مزیت دارد که بسته به نوع بازی شما، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. توجه کنید که با پیشرفت بازی و با یافتن Guardian Spiritهای جدید، برخی از این مزیت‌ها تنها با بالا بردن مشخصات شخصی قابل استفاده خواهند بود. در این بررسی این مزیت‌ها و مشخصه‌های مربوط به آن را بیان نمی‌کنیم اما در ادامه سعی خواهیم کرد سه دسته‌بندی Guardian Spirit را همراه با نکات ضروری مربوط به آنها نام ببریم:
  • استفاده از قابلیت‌ها: برای استفاده از قابلیت‌های Guardian Spirit دو فاکتور دخیل است. اولی نوار بنفش رنگ (Anima Bar) زیر نوار Ki Bar است. برای Burst Counter و Soul Core Ability این نوار بنفش نباید خالی باشد. در ادامه در مورد Burst Counter و Soul Core Ability بیشتر توضیح خواهیم داد. دومین فاکتور دخیل، Amrita Gauge یا دایره طلایی رنگ کنار سه نوار سلامت، Ki و Anima است. Amrita Gauge با کشتن دشمنان و برداشتن Loot از روی سطح یا باز کردن جعبه‌ها بدست می‌آید. پس از پر شدن Amrita Gauge می‌توانید با رفتن به حالت Yokai Form از قابلیت‌های خاص Guardian Spirit خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که Yokai Form وابسته به دسته‌بندی‌ای است که Guardian Spirit در آن قرار می‌گیرد.
  • دسته‌بندی‌ها: کلا هر Guardian Spirit در یکی از سه دسته‌بندی Brute، Phantom و Feral قرار می‌گیرد. گاها برای افرادی که اولین بار Nioh 2 را تجربه می‌کنند این سوال پیش می‌آید که کدام دسته‌بندی انتخاب بهتری است. از آنجایی که بیشترین کاربرد Guardian Spirit برای زمانی است که Burst Counter می‌کنید، از نظر ما بهترین انتخاب نوع Brute است. از بین سه Guardian Spirit برای شروع بازی، Makami در دسته‌بندی Brute قرار دارد. مزیت دیگر Brute این است که دفاع کردن باعث افزایش مقدار Anima Bar می‌شود. راه‌کار مشترک بین این سه دسته‌بندی برای پر شدن Anima Bar حمله به دشمنان و یا استفاده از Scampuss (گربه‌های کروی شکل که با نوازش شدن مدت زمان خاصی همراهتان خواهند بود) است.
  • Burst Counter: تقریبا تمام ضربات وارد شده توسط دشمنان در Nioh 2 را می‌توانید با جا خالی دادن یا دفاع، دفع کنید. بسته به انتخاب شما برای دفاع یا جای خالی دادن، مقداری از Ki Bar کاسته می‌شود. اما گاها قبل از حمله دشمن رنگ قرمزی در اطراف آن ظاهر می‌شود. این ضربات به حدی سنگین هستند که ممکن است کل Ki Bar شما را خالی کرده برای چند لحظه بی‌حرکت بمانید. یا گاها علاوه بر از دست دادن مقدار زیادی از Ki، بخشی از سلامت خود را نیز از دست بدهید. اما اگر در زمان مناسب از قابلیت Burst Counter استفاده کنید، با مصرف درصد کمی Anima، هم جلوی ضربه دشمن را می‌گیرید، هم بخش زیادی از Ki دشمن را از بین خواهید برد. این که Guardian Spirit شما در چه دسته‌بندی قرار دارد، تعیین کنند زمان مناسب برای Burst Counter است. اگر Guardian Spirit شما در دسته‌بندی Brute باشد، با داشتن فاصله‌ای مناسب (که در درصد بالایی از موارد مناسب است) می‌توانید به محض مشاهده رنگ قرمز، Burst Counter کنید. اما اگر Guardian Spirit شما در دسته‌ی Phantom یا Feral باشد زمان مناسب آن چند میلی ثانیه‌ای خواهد بود که ضربه قرار است به شما برخورد کند. Phantom مانند Brute نیازمند فاصله مناسب با دشمن یا حرکت دشمن به سمت شماست. اما Feral این قابلیت را به شما می‌دهد که برای Burst Counter به سمت دشمن رفته و فاصله را تنظیم کنید. نکته آخر این است که برای Platinum Trophy باید حداقل پنج Burst Counter با هر دسته‌بندی نامبرده داشته باشید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای این کار ابتدا بخش زیادی را پیش برده و پس از بدست آوردن قدرت کافی به مراحل ابتدایی برگردید تا با تغییر Guardian Spirit به Trophy مورد نظر را بگیرید.
  • Soul Core Ability: با کشتن برخی از دشمنان گاها یک قلب بر روی زمین ظاهر می‌شود. برداشتن آن قلب در لحظه Anima Bar به طور کامل پر می‌شود. به آن قلب Soul Core گفته می‌شود. بسته به نوع بازی شما، اتصال Soul Core به Guardian Spirit هم می‌تواند میزان قدرت شما در حمله و مقاومت شما هنگام دریافت ضربه را بالا ببرد و هم با مصرف Anima از قابلیت خاص آن دشمن استفاده کنید. زیاد بودن تعداد Soul Core در Nioh 2 باعث می‌شود نتوانیم تمام آنها را نام ببریم. اما اگر به دنبال یک Soul Core خوب برای پیشرفت بازی هستید، yatsu no kami انتخابی است که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف بسیار یاری‌رسان باشد. فراموش نکنید که برای دریافت Platinum Trophy باید تمام Soul Coreها را جمع آوری کنید. نکته آخر در مورد Soul Coreها Mortal Soul Core است. این Soul Core که از برخی دشمنان خاص دریافت می‌شود و بسیار کمیاب است، برای بروزرسانی بقیه Soul Coreها استفاده می‌شود. پس در استفاده از آن دقت زیادی داشته باشید.
 3. زره: زره در Nioh 2 پنج بخش دارد. کلاه خود، بخش بالایی بدن، بخش پایین بدن، دست و پا. زره چند نکته مهم و قابل توجه دارد. ابتدا مقدار Defense یا محافظت آن است. هرقدر عدد Defense بالاتر باشد ضربات وارده مقدار کمتری از سلامت شما می‌کاهد. دوم وزن آن است. در Nioh 2 شما چهار دسته‌بندی وزنی دارید. اگر مجموع پنج آیتم ذکر شده زیر ۳۰% از قابلیت شما برای وزن را نیاز داشته باشد، در دسته‌بندی آبی (یا A) قرار می‌گیرید. در این حالت با کاری که در آن از Ki Bar مصرف می‌شود، کمترین مقدار مصرف را خواهید داشت و پس از استفاده Ki Bar در بالاترین سرعت پر می‌شود. معمولا اگر از ست زرهی استفاده کنید که شما را در دسته‌بندی A قرار دهد، مقدار قابل توجهی از Defense خود می‌کاهید. بهترین انتخاب برای دسته‌بندی زره، دسته‌بندی B است. این دسته‌بندی از ۳۰% به بالا شروع و تا زیر ۷۰% ادامه دارد. دو دسته‌بندی دیگر (که زرد و قرمز هستند) را به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم. چرا که برای مثال با هر ضربه در درسته بندی قرمز گاها کل Ki Bar مصرف می‌شود و سرعت پر شدن آن به شدت پایین است. اگر قصد استفاده از زره خاصی را داشتید و وزن آن شما را در دسته‌بندی‌های بالای B قرار میداد، می‌توانید با بروز رسانی Stamina قابلیت خود را در زمینه وزن زره افزایش دهید. نکته بعدی امکاناتی است که هر تکه از زره در اختیارتان قرار می‌دهد. برای مثال ممکن است یک زره درصدی قدرت جادوی شما را افزایش دهد. بسته به نوع شخصیت، این نکته نیز می‌تواند در مورد انتخاب زره موثر باشد. مورد قابل توجه در مورد این موضوع این است که گاها برخی از زره‌ها نیازمند مقدار مشخصی از بروز‌رسانی شخصیتی برای استفاده از امکانات خاص هستند. برای مثال، شاید برای قابلیت ذکر شده باید Magic را تا مقدار خاصی بالا ببرید و اگر این کار را نکنید، آن زره خاص تنها در زمینه Defense یاری‌رسان خواهد بود.
 4. Ki Pulse: کی پالس به زدن دکمه مورد نظر (در PS4 کلید R1) چند لحظه بعد از استفاده از Ki گفته می‌شود. استفاده از Ki Pulse چند مزیت دارد. اول باعث می‌شود مقداری از Ki مصرف شده را سریعا برگردانید. دوم زمانی است که دشمنان Yokai Pool ایجاد می‌کنند. زمانی که Ki دشمنان تمام می‌شود، برای بازیابی آن اطراف خود فضایی به نام Yokai Pool ایجاد می‌کنند. اگر هنگام ایجاد Yokai Pool در محیط آن باشید، سرعت بازیابی Ki شما بسیار کم می‌شود. استفاده از تکنیک Ki Pulse باعث از بین رفتن لحظه‌ای Yokai Pool می‌شود.
 5. جادو: اگر تصمیم بگیرید از Switchglaive به عنوان سلاح اصلی استفاده کنید، بی اختیار قدرت خود را در جادو بالا می‌برید. اگر هم این تصمیم را نداشته باشید بالا بردن خاصیت Magic بسیار برای پیشرفت یاری‌رسان خواهد بود. همچنین در طی روند بازی می‌توانید یکسری جادو پیدا یا خریداری کنید. اما توجه داشته باشید جادوهای یافت شده و یا خریداری شده پس از مصرف کاملا از بین می‌روند. در صورتی که جادو‌های تعریف شده از طریق محل دعا (Shrine) با هر بار دعا دوباره بازیابی می‌شوند. لیست جادوهای موجود در Nioh 2 بسیار زیاد است. اما برخی از پر کاردبردترین آنها به شرح زیر است:
  • جادو‌های مربوط به سلاح: چهار جادوی اصلی مربوط به سلاح وجود دارد که بسته به دشمن پیش رو می‌تواند کاربردی باشد. این چهار جادو عبارتند از: آب، آتش، الکتریسیته و Purity. بهترین استفاده آب و آتش برای دشمنانی است که حملات آنها مخالف جادوی شماست. برای مثال Boss دوم بازی حملات زیادی با آتش انجام می‌دهد و ترکیب سلاح شما با جادوی آب می‌تواند به سرعت نوار Ki او را کاهش دهد. الکتریسیته علاوه بر این که مقدار بیشتری از سلامت دشمن را با هر ضربه کم می‌کند، پس از تعداد ضربات مشخص، سرعت حرکت دشمن را کاهش می‌دهد. Purity تاثیر بسیار زیادی در کاهش Ki دشمنان دارد. اگر تصمیم گرفتید تمرکز خود را بر روی Magic بگذارید، پیشنهاد می‌کنیم در طی مسیر Boss از الکتریسیته استفاده کنید و با توجه به نقطه ضعف Boss آن را به جادوی مورد نظر تغییر دهید.
  • Barrier: جدا از انتخاب اولیه شما برای پیشروی در بازی، Barrier می‌تواند یکی از پرکاربردن ترین جادو‌ها محسوب شود. این جادو دو خاصیت دارد. اول این که سرعت بازیابی Ki Bar را چند برابر می‌کند. از سوی دیگر اگر از Barrier استفاده کرده باشید ورود شما به Yokai Pool بدون Ki Pulse آن را از بین خواهد برد. اگر تصمیم به استفاده از Barrier نداشتید می‌توانید برای بالا بردن سرعت بازیابی Ki Bar از Sacred Water استفاده کنید.
  • Protection: این جادو جلوی ضربات وارد شده را می‌گیرد. نکته خاص آن ضرباتی است که برای مثال همراه با ضربه آتش یا موارد دیگر به سمت شما می‌آید. Protection نمی‌تواند جلوی این ضربات را بگیرد. نکته بعدی این است زمان استفاده از Protection بسیار بالاست.
  • Steel: باعث می‌شود مقاومت شما در مقابل ضربات بالا برود. تفاوت Steel و Protection در این است که اگر از Steel استفاده کنید، با هر ضربه میزان کمتری از سلامت شما کاسته می‌شود. اما Protection تا حد زیادی جلوی ضربات را خواهد گرفت.
  • Weakness: این جادو باعث می‌شود با هر ضربه شما مقدار بیشتری از سلامت دشمن کاسته شود.
  • Sloth: این جادو سرعت دشمن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. قدرت این جادو نسبت به الکتریسیته چند برابر است.
 6. نینجا: همانگونه که پیشتر گفته شد امکانات بخش نینجا سختی هر Boss تا حد آسان پایین می‌آورد. امکاناتی از نینجا که در Shrine تعریف می‌شوند با هر بار دعا بازیابی خواهند شد. حال اگر تصمیم نداشتید کاراکتر خود را بر اساس قدرت نینجا بسازید، باز امکانات خوبی در بخش نینجا وجود دارد که می‌تواند بسیار یاری‌رسان باشد. لیست این امکانات به شرح زیر است:
  • Shuriken: معروف‌ترین سلاح یک نینجا Shuriken است. این سلاح برای ضربه از راه دور استفاده می‌شود و با بروزرسانی آن می‌توانید سم یا آتش را نیز به آن متصل کنید.
  • Kunai: میخ‌هایی هستند که قدرت آنها از Shuriken بیشتر است. همچنین با بروزرسانی آن می‌توانید Storm Kunai را آماده کنید که برای هدف‌های بزرگ سایز بسیار کاربردی است.
  • Smoke Ball: پرتاب Smoke Bal در زمان مناسب (حتی وسط مبارزه) باعث می‌شود برای زمان مشخصی از دید دشمنان مخفی باشید.
  • Blinding Shell: با پرتاب Blinding Shell دشمنان برای زمان مشخصی دیگر امکان دیدن شما را نخواهند داشت و بی‌هدف حمله می‌کنند.
  • Tiger-running: با کمک این تکنیک می‌توانید در مدت زمان مشخص با سرعت زیاد بدوید.
  • Catwalking: این تکنیک باعث می‌شود دشمنان هنگام راه رفتن یا دویدن متوجه صدای قدمهای شما نشوند.
  • Sneak Thief: با کمک این تکنیک تشخیص محل حضور شما برای دشمنان بسسیار سخت خواهد بود. ترکیب این تکنیک با Catwalking و Tiger-running کمک می‌کند در صورت از دست دادن جان، با سرعت و راحتی هرچه تمامتر به محل مرگ خود بازگشته و امتیازات خود را جمع آوری کنید.
  • Sneak Attack: با کمک این تکنیک می‌توانید از پشت به دشمنان نزدیک شده و کل نوار سلامت یا مقدار زیادی از آن را خالی کنید.
  • Levitation: این تکنیک کمک می‌کند بدون آسیب دیدن بر روی آتش راه بروید و از حملات همراه با آتش تا حد زیادی مصون بمانید.
  • Poison Arrows: با کمک این تکنیک تمام تیرهای شما آغشته به سم می‌شوند.
  • Stun Arrows: این تکنیک تیرهای شما را به ماده‌ای آغشته می‌کند که در صورت استمرار، باعث بی‌حرکت شدن دشمنان می‌شود.
  • Poison Gallnut Broth: با کمک این تکنیک می‌توانید سلاح اصلی خود را آغشته به سم کنید.
  • Bomb: سه نوع بمب در تکنیک‌های نینجا وجود دارد. Gunpowder Bomb، Shrapnel Bomb و Enhanced Shrapnel Bomb. این سه نوع به ترتیب از قدرت تخریب بیشتری نسبت به قبلی برخوردارند. استفاده از بمب‌ها می‌تواند برای از بین بردن دشمنان حساس به آن (مثل Slime) و یا خراب کردن دیوارهای مخفی کاربرد داشته باشد. توجه کنید در حالت عادی بمب‌ها می‌توانند آسیب زیادی به اکثر دشمنان بزنند.
  • Feather: تکنیک‌های پر یا Feather تکنیک‌های هستند که طوفانی از خاصیت مشخص شده را بر دشمن وارد می‌کنند. برای مثال دشمنی را در نظر بگیرید که به آتش حساس است. اگر این دشمن را با Flaming Heron Feathers هدف بگیرید، علاوه بر بخش زیادی از ki، حجم زیادی از سلامت خود را با یک حمله از دست خواهد داد. معمولا این تکنیک‌ها برای مواجهه با Bossها استفاده می‌شوند. اما توصیه ما این است که اگر کاراکتر خود را بر مبنای Ninjutsu بنا نکرده‌اید، از این تکنیک‌ها استفاده نکنید. چرا که نتیجه مورد انتظار را نخواهید گرفت.
 7. بروزرسانی کاراکتر: بروزرسانی کاراکتر با کمک Amrita انجام می‌شود. Amrita از طریق کشتن دشمنان، دریافت Loot، ارائه‌ی سلاح و زره به Shrine و شکستن Sprit Stones قابل دریافت است. همانند بازی‌های Borne-Souls اگر جان خود را از دست بدهید، Amrita جمع‌آوری شده در محل مرگ شما باقی می‌ماند تا دوباره آن را بردارید. توجه کنید که در صورت مرگ مجدد قبل از برداشتن Amrita، ذخیره خود را از دست می‌هید. لذا پیشنهاد می‌کنیم Sprit Stoneهای خود را فقط در زمانی که قصد بروزرسانی کاراکتر را دارید و یا نیت به پر کردن Amrita Gauge دارید استفاده کنید. همچنین توجه کنید ارائه‌ی همیشگی سلاح و زره به Shrine کار درستی نیست. چرا که سلاح و زره را می‌توانید در بخش آهنگری به مواد اولیه تبدیل کرده و برای ساخت یا بروزرسانی سلاح و زره از آن استفاده کنید.
 8. موارد جانبی: موارد جانبی زیادی در Nioh 2 وجود دارد. از سنگ که برای جلب نظر دشمنان استفاده می‌شود تا Antidote که می‌تواند در صورت مسموم شدن جلوی از بین رفتن سلامت شما را بگیرد. پیشنها می‌کنیم با دریافت هر مورد جانبی، اندکی در مورد آن (داخل بازی یا آنلاین) مطالعه کنید که در زمان مناسب بتوانید بهترین بهره را ببرید.
 9. کوداما و سوداما: کوداماها موجودات سبز رنگی هستند که در محل‌هایی از نقشه برخی مراحل مخفی شده‌اند. با یافتن آنها می‌توانید از مزایای کمکی پیشنهادی در Shrine استفاده کنید. سوداما موجودات بنفش رنگی هستند که مانند کوداما‌ها در نقشه بازی یافت می‌شوند. با انداختن یک آیتم برای سوداما، می‌توانید آیتم مشابه در همان دسته‌بندی را به همراه یکسری آیتم دیگر دریافت کنید. برای مثال فرض کنید سلاح شما یک شمشیر سطح پایین است و یک تبر سطح بالا در اختیار دارید. اگر آن تبر را برای سوداما بیندازید، این امکان وجود دارد که سوداما یک شمشیر هم سطح تبر به علاوه یکسری آیتم دیگر در اختیارتان قرار دهد.
 10. قبرها: در مسیر بازی به یکسری قبر برخورد می‌کنید. قبرهای قرمز افرادی هستند که در آن محل جان خود را از دست داده‌اند و بازیابی آنها هزینه‌ای برای شما ندارد. پس از بازیابی این افراد با توجه به امکاناتشان و از طرف هوش بازی شروع به مبارزه با شما می‌کنند. اگر موفق به شکست آنها شوید می‌توانید بخشی از تجهیزاتشان را در اختیار بگیرید. قبرهای آبی افرادی هستند که در آن محل با قراردادن Righteous Jasper به شما اجازه می‌دهند که آنها را فرابخوانید و از کمک آنها بهره ببرید. نوع مبارزه این افراد نیز توسط هوش بازی تعریف می‌شود. فراخوانی قبرهای آبی نیازمند آیتمی به نام Ochoko Cup است. برای دریافت Ochoko Cup می‌توانید قبرهای قرمز را فراخوانی کنید و پس از شکست آنها‌‌، در اکثر اوقات همراه با موارد بدست آمده Ochoko Cup نیز بدست می‌آورید. همچنین طی روند پیشرفت بازی Ochoko Cup به عنوان آیتم یافت خواهد شد. محل دریافت آخر دریافت Ochoko Cup بازار کوداما است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم زمانی که از سطح و امکانات خود رضایت داشتید، در محلی که فکر می‌کنید به کمک شما نیاز است، یک Righteous Jasper بگذارید. اگر توسط دیگر بازیکنان فراخوانی شوید، از طرف بازی جوایزی به شما داده خواهد شد.
 11. دیوار‌های مخفی: در طی روند بازی با دیوارهایی برخورد می‌کنید که پشت آنها جوایز خاصی قرار داد. جوایزی چون صندوق‌هایی حاوی آیتم‌های قدرتمند و یا Hot Springs (حوزچه‌هایی که نشتسن در آنها نه تنها سلامت شما را به صورت کامل باز می‌گرداند، بلکه باعث می‌شوند تا مدت زمان مشخصی در صورت ضربه خوردن نوار سلامت آرام آرام بازیابی شود. همچنین پیدا کردن تمام Hot Springها یکی از نیازهای Platinum Trophy است). برای گذر از این دیوارها یا باید مسیر پشت سری آنها را بیابید و جادوی متصل به آن را بکنید، یا باید با موجودی که در مسیر شماست مبارزه کنید و یا یک حرکت وابسته به رنگ (قرمز، آبی و یا زرد) را انجام دهید. معمولا راه سوم تنها راه شما برای گذر از این دیوار‌هاست. هر دیوار به شما امکان اجرای دو حرکت را می‌دهد. با وجود اینکه احتمال ۶۶% احتمال خوبی برای پیشرفت است، اما پیشنهاد می‌کنیم به قبرهای قرمز اطراف سر بزنید و علت مرگ را ببینید. برای مثال اگر علت مرگ Friendly Behavior بود متوجه می‌شوید که انجام حرکت آبی برای گذر کار نادرستی است.
 12. چایخانه مخفی (Hidden Tea House): کاربرد های چایخانه مخفی بسیار زیاد است. اما دو مورد مهم آنها را در ادامه ذکر خواهیم کرد:
  • انتخاب Clan: پس از ایجاد دسترسی به چایخانه می‌توانید عضو یک کلن آنلاین شوید. عضویت در هر کلن می‌تواند مزیت‌هایی را به همراه داشته باشد. پیشنهاد ما برای افراد تازه کار کلن toyotomi است. چرا که با هربار دریافت Amrita بخشی از سلامت شما برمی‌گردد.
  • بررسی ظرف چای: جدا از مزایای ظروف چای که در این بررسی به آن اشاره نمی‌کنیم، برای رسیدن به Platinum Trophy باید پنجاه ظرف چای یافت شده را به مسئول چایخانه بدهید تا بررسی کند.
 13. آهنگری: آهنگری از بخش‌های پرکاربرد و تقریبا بزرگ است که بعد از ماموریت اصلی سوم در دسترس خواهد بود. در آهنگری می‌توانید اندکی سلاح و زره خود را بروزرسانی کنید، سلاح و زره با توجه به کاراکتر خود بسازید و حتی ظاهر سلاح و خود را به شکل دلخواه درآورید. از آنجایی که این بخش توضیحات زیادی دارد، از بیان آنها خودداری می‌کنیم. اما می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.
  Gran Turismo 7 تنها بر روی کنسول PS5 عرضه خواهد شد

با وجود نکات ذکر شده (و بسیاری از نکات ذکر نشده) به هیچ وجه تصور نکنید که اشراف به آنها کار سختی خواهد بود. رویه بازی به نحوی طراحی شده است که بازیکن همزمان با لذت بردن از گیم پلی، بسته به کاراکتر خود به خوبی به همه‌ی این نکات اشراف پیدا کند.

موزیک

موزیک Nioh 2 پیشرفت بسیار خوبی نسبت به نسخه اول دارد. Yugo Kanno آهنگ ساز خوش سلیقه این بازی به خوبی کار خود را نسبت به نسخه اول گسترش داده است. موزیک هر بخش، از منو تا صحنه‌های مبارزه و یا حتی طی کردن یک مسیر بی خطر، به زیبایی طراحی شده است.

صداگذاری و بازیگری صدا

 

صدا گذاری و بازیگری صدا در Nioh 2 بدون نقص انجام شده است. تفاوتی ندارد که زبان بازی را بر روی ژاپنی یا انگلیسی تنظیم کنید. نحوه حرکت لب‌ها و میمیک کاراکترها به خوبی با دیالوگ‌های بیان شده همخوانی دارد و هیچ نقصی در آن مشاهده نمی‌کنید.

گرافیک

Nioh 2 Review Graphic

گرافیک Nioh 2 یک ظاهر شایسته بازی نسل خود است. این گرافیک نسبت به نسخه قبل پیشرفت چشمگیری داشته و نقصی در آن یافت نمی‌شود. شاید طراحی‌های انجام شده از نظر منتقدان کمی خارج از عرف باشد، اما براستی ما از تک تک اجزای ظاهری این بازی لذت بردیم.

اولین کسی باشید که برای “نقد و بررسی بازی Nioh 2” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

میزان رضایت خود را در ارزیابی وارد کنید*

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.