تاریخچهمقالات

نگاهی گذرا به تاریخچه Call of Duty

نگاهی داریم به تاریخچه Call of Duty در نسخه‌های اصلی این بازی از Call of Duty تا COD Black Ops 4

وقتی که اولین نسخه Call of Duty به بازار اومد، چیزی جزء یک انقلاب در تعریف ژانر FPS یا (First Person Shooter) نبود و حالا که ۱۵ سال و ۱۵ نسخه از انتشار اولین نسخه میگذره، ما فکر کردیم حالا وقتشه یک لیست جامع از تمام Call of Duty هایی که تا به حال عرضه شده جمع آوری و کمی راجع به آنها توضیح بدیم. در این مقاله سعی کردم تا مختصری راجع به تاریخچه Call of Duty، نسخه‌های اصلی این سری بازی پر طرفدار و دوست داشتنی براتون بنویسم.

Call of Duty

نسخه اول Call of Duty

تاریخ انتشار: ۲۹ اکتبر، ۲۰۰۳

پلتفرم‌ها: PlayStation 3، Xbox 360، Microsoft Windows، OS X

توسعه دهنده: Infinity Ward

نسخه اورجینال یا اولیه بازی Call of Duty کاملا متمایز از مابقی بازی‌های ژانر First Person Shooter در زمان خودش بود، عمدتاً به دلیل این که در یک محیط واقع گرایانه و برجسته‌تر با مکانیک گیم پلی بالاتر بود. برای مثال انبار مهمات بازیکنان را به دو سلاح محدود کرد، تمام مهمات و وسایل مربوط به سلامتی را حذف کرد، و همچنین بازیکن محوری را کمتر و آسیب پذیری را بیشتر کرد.

جدا از مکانیک‌های بازی، تنظیمات آن هم بسیار واقع گرایانه بودند. بر خلاف دنیای علمی/فانتزی الهام گرفته از بازی‌های ژانر اول شخص شوتر آن زمان، Call of Duty چهارچوب غم انگیز جنگ جهانی دوم را انتخاب کرد. و بازیکنان را در قالب سربازان سه کشور مهم شرکت کننده در جنگ جهانی دوم یعنی آمریکا، بریتانیا و شوروی سابق قرار داد.

Call of Duty در درجه اول برای پلتفرم ویندوز توسعه داده شده بود اما چندین ماه پس از انتشار اولیه به OS X نیز منتقل شد. نسخه پیشرفته Call of Duty کلاسیک در سال ۲۰۰۹ برای پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ نیز منتشر شد.

Call of Duty 2

Call of Duty 2

تاریخ انتشار: ۵ اکتبر، ۲۰۰۵

پلتفرم‌ها: Xbox 360، Xbox One، Microsoft Windows، OS X

توسعه دهنده: Infinity Ward

بعد از موفقیت Call of Duty اصلی یا نسخه ۱، دو سال بعد Call of Duty 2 وارد بازار شد و نوآوری‌های جدیدی هم با خود آورد. یکی از برجسته‌ترین این نوآوری‌ها ارتقاء سلامتی خودکار بود، چیزی که تبدیل به یک عنصر اصلی در بسیاری از بازی‌های مدرن شد. این مکانیک جدید بازیکن را به بازی سریع تر تشویق می‌کرد و نقطه مقابل بسیاری از بازی‌های دیگری بود که هنوز خط‌اها و شمارنده‌های سلامت را برای شخصیت بازی در کنار صفحه به نمایش می‌گذاشتند.

Call of Duty 2 مثل نسخه سابق خود، سه کمپین سه نفره را به نمایش گذاشت، و جدا از بازسازی سلامت، اصول گیم پلی بازی تغییر زیادی نکرد. با این حال گرافیک بازی نسبت به نسخه قبلی بهبود قابل توجهی پیدا کرده بود.

این نسخه برای ویندوز و ایکس باکس ۳۶۰ منتشر شده بود، و این بخش بزرگی در موفقیت کنسول دوم مایکروسافت بود که بعدها به OS X هم منتقل شد. نسخه ایکس باکس ۳۶۰ این بازی به لطف سیستم سازگاری کنسول‌های پیشین مایکروسافت در ایکس باکس وان هم قابل اجرا و بازی می‌باشد.

Call of Duty 3

Call of Duty 3

تاریخ انتشار: ۷ نوامبر، ۲۰۰۶

پلتفرم‌ها: PlayStation 2، PlayStation 3، Xbox، Xbox 36-، Xbox One، Wii

توسعه دهنده: Treyarch

سومین نسخه از این سری یعنی Call of Duty 3، نسخه کمتر مورد توجه قرار گرفته از این سری است. این نسخه اولین نسخه از بازی Call of Duty است که توسط Treyarch توسعه داده شده است و تقریباً هیچ تغییر در گیم پلی یا تنظیمات به غیر از بهبود و بروزرسانی گرافیکی، انجام نشده است.

یکی از تغییرات متمایز که توسط Call of Duty 3 معرفی شد، مدیریت مبارزات تک نفره به جای داشتن چندین کمپین بود. این ویژگی کمپین تک نفره، میتوانست از دید ۴ شخصیت اصلی داستان بازی بشه. در راس این تغییرات، آوردن خودروها به حالت چند نفره بازی بود که برای اولین بار این انفاق می‌افتاد.

همچنین Call of Duty 3 تنها نسخه‌ای از سری Call of Duty بود که برای PC و MAC منتشر نشد و انتشار آن محدود به کنسول‌‌های: پلی استیشن ۲ و پلی استیشن ۳، اولین ایکس باکس وایکس باکس ۳۶۰، و حتی کنسول Wii بود. همچنین همانند نسخه قبل خود، Call of Duty 3 به لطف سازگاری با کنسول‌های پیشین مایکروسافت هنوز در ایکس باکس وان قابل اجرا و بازی می‌باشد.

Call of Duty 4: Modern Warfare

نسخه چهارم Call of Duty یعنی Modern Warfare

تاریخ انتشار: ۵ نوامبر، ۲۰۰۷

پلتفرم‌ها: PlayStation 3، PlayStation 4، Xbox 36-، Xbox One، Nintendo Wii، Nintendo DS، Microsoft Windows، OS X

توسعه دهنده: Infinity Ward

یکی از محبوب‌ترین نسخه‌های این مجموعه Call of Duty 4 است که یک تغییر بزرگ در کل فرانچایز مجموعه داشته است. بعد از سه نسخه پیاپی که در جنگ جهانی دوم بود، Modern Warfare اولین بازی بود که یک محیط مدرن به شمار می‌آمد.

Modern Warfare زیاد با فرمول پایه بازی Call of Duty تفاوتی نداشت، اما به طور طبیعی، بسیاری از اسلحه‌های مدرن و ابزارهایی که در نسخه‌های قبلی وجود نداشت را اضافه کرد.

مثل Campain-Wise که به بررسی یکسری از درگیری‌های درجه یک با شخصیت‌های آمریکایی و انگلیسی در خاورمیانه و روسیه می‌پردازد.

وقتی صحبت از بازی muliplayer می‌شود، این بازی اولین بازی بود که امکانات مکانیک سطح بندی و درجه سفارشی سازی از طریق امکانات سیستمی را فراهم نمود.

Call of Duty 4 برای ویندوز، OS X و همه کنسول‌های نسل هفتمی که شامل Nintendo DS هم بود منتشر شد. علاوه بر این نسخه ایکس باکس ۳۶۰ سازگار با ایکس باکس وان هم عرضه شد، یک نسخه بازسازی شده از این بازی نیز برای ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴ و ویندوز  منتشر شد.

Call of Duty: World at War

کاور بازی Call of Duty: World at War

تاریخ انتشار: ۱۱ نوامبر، ۲۰۰۸

پلتفرم‌ها: PlayStation 3، Xbox 360، Xbox One، Nintendo Wii، Nintendo DS، Microsoft Windows

توسعه دهنده: Treyarch

World War دومین بازی Call of Duty است که توسط Treyarch توسعه داده شد. World at War بازگشت به جنگ جهانی دوم بود که این سری را تا زمان انتشار Modern Warfare تعریف کرد. این نسخه به لحاظ بازی دو نفره یا تک نفره تغییر چندانی نکرد و بر پایه نسخه‌های قبلی ساخته شده بود.

مأموریت‌های بخش تک نفره بازی به مرکزیت اقیانوس آرام و جبهه شرقی (منطقه‌ای در اروپا که هنگام جنگ جهانی اینگونه نامیده میشد) صورت می‌پذیرد و هر دو دارای مراحلی با قابلیت اکتشاف منطقه بازی هستند (Open) که تا به حال در این سری از بازی ندیده‌ایم.

  5 تغییر اصلی گیم پلی Resident Evil 3 Remake در مقایسه با Resident Evil 2

برای بخش چند نفره هم، بازی همان مکانیکی که برای Modern Warfare معرفی شده بود را حفظ کرد، هرچند که یک بخش عالی و جذابی به نام a Zombie Defense Mode را اضافه کرد.

World at War نهایتاً برای ۳ کنسول نسل هفتم یعنی (ایکس باکس ۳۶۰، پلی استیشن ۳، وی)، DS و ویندوز معرفی شد، و هیچگاه برای OS X عرضه نشد. نسخه ۳۶۰ این بازی را هم می‌توان در ایکس باکس وان بازی کرد.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty Modern Warfare 2

تاریخ انتشار: ۱۰ نوامبر، ۲۰۰۹

پلتفرم‌ها: PlayStation 3، Xbox 360، Microsoft Windows، OS X

توسعه دهنده: Infinity Ward

Modern Warfare 2 در ادامه Modern Warfare سال ۲۰۰۷، داستان نسخه قبلی و پدری خود را ادامه می‌دهد. در حالی که بخش عمده‌ای از مکانیک بخش چند نفره Modern Warfare را حفظ کرده است، یکبار دیگر بازیکن را در نقش یک عملیاتگر بریتانیایی SAS و سرباز آمریکایی قرار می‌دهد.

مهمترین بخش اضافه شده به این نسخه حالت “Spec Ops” بود، مجموعه‌ای از ماموریت‌های جداگانه که می‌تواند به صورت انفرادی یا همکاری با یک بازیکن دیگر انجام شود. به غیر از این، هیچ تغییر و یا امکان جدیدی در این نسخه ایجاد نشده است.

در ابتدا، Modern Warfare 2 برای پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و ویندوز منتشر شد و پنج سال پس از انتشار اولیه، برای OS X منتشر شد. همچنین تنها بازی Call of Duty است که از نسخه سازگار پیشین در ایکس باکس وان پشتیبانی نمی‌کند و نمی‌توان آن را بر روی این کنسول بازی کرد.

Call of Duty Black Ops

نسخه اول Call of Duty Black Ops

تاریخ انتشار: ۹ نوامبر، ۲۰۰۹

پلتفرم‌ها: PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Wii, Nintendo DS, Microsoft Windows, OS X

توسعه دهنده: Treyarch

پس از چهار بازی جنگ جهانی دوم، زمان آن رسیده بود که Treyarch رو به جلو حرکت کند، و این حرکت با Black Ops انجام شد. یک بازی با تمرکز بر وقایع داستانی که در دوران جنگ سرد اتفاق می‌افتد. در این بازی علاوه بر setting درخور تحسین آن، تمرکز خود را از روی جنگ‌های تن به تن کمتر، و بیشتر تمرکز خود را به مکانیک بازی و عملیات مخفی که در پشت صحنه اتفاق می‌افتد، گذاشتند.

هیچ تغییری در گیم پلی بازی وجود نداشت، با اینکه Black Ops اولین بازی Call of Duty نیست که شخصیت اصلی بازی را به نمایش می‌گذارد، اما یکی از آن دسته بازی‌های Call of Duty است که شخصیت آن می‌تواند صحبت کند و همانند شخصیت‌های ساکت سری قبلی حوصله بازیکن را به سر نمی‌برد.

بخش چند نفره این نسخه با اینکه اجازه سفارشی سازی شخصیت‌‌ها را عمیق‌تر و بهتر به بازیکن می‌دهد، اما به سادگی و بدون هیچ تفاوتی با Modern Warfare از لحاظ مکانیک بازی ساخته شده است. اما در عوض بخش زامبی از نسخه World at War دوباره به این نسخه برگشت.

Black Ops برای پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰، نینتندو وی و نینتندو دی اس و همچنین برای ویندوز و OS X نیز منتشر شد. مثل قبل، نسخه ایکس باکس ۳۶۰ رو میتوان بر روی ایکس باکس وان هم بازی کرد.

Call of Duty: Modern Warfare 3

نسخه سوم Call of Duty Modern Warfare 3

تاریخ انتشار: ۸ نوامبر، ۲۰۱۱

پلترفرم‌ها: PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Wii, Nintendo DS, Microsoft Windows, OS X

توسعه دهندگان: Infinity Ward, Sledgehammer Games

با ۳۰ میلیون نسخه فروخته شده، Modern Warfare 3 پرفروشترین نسخه بازی Call of Duty تا به حال است. این نسخه ادامه داستان Modern Warfare 2 بود، و اولین نسخه از بازی است که توسط دو توسعه دهنده یعنی Infinite Ward و Sledgehammer Games ساخته شده است. این دو استودیو در آینده بر روی دو نسخه جداگانه از Call of Duty کار خواهند کرد.

برای خیلی‌ها جای تعجب نبود که هسته مکانیک بازی عمدتاً از نسخه‌های قبلی به ارث رسیده. هیچ تغییر عمده‌ای در بخش چند نفره بازی وجود ندارد، البته بیشتر تغییرات برای متعادل کردن تجربه بازی بوده است. با این حال، بازی بخش جدیدی با نام Survival دو نفره را معرفی کرد که بازیکنان باید در برابر موج عظیمی از حملات دشمن از خود دفاع کنند که بدیهی است از بخش زامبی پنجمین نسخه بازی الهام گرفته است.

در نهایت، Modern Warfare 3 در تمام پلتفرم‌های مشابه نسخه Black Ops عرضه شد، گرچه این آخرین نسخه بازی Call of Duty است که برای OS X و نینتندو Wii عرضه می‌شود.

Call of Duty: Black Ops 2

Call of Duty Black Ops 2

تاریخ انتشار: ۱۳ نوامبر، ۲۰۱۲

پلتفرم‌ها: PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Wii U, Microsoft Windows.

توسعه دهنده: Treyarch

دنباله‌ای از Black Ops نسخه اول، Balck Ops 2، بسیار بی نظیر و شبیه به برادر بزرگ خود یعنی Black Ops بود. با این حال، اولین نسخه Call of Duty در بخش کمپین در دو زمان مختلف یعنی ۱۹۸۰ و ۲۰۲۰ بود.

از لحاظ بخش چند نفره، بزرگترین تغییر، سیستم سلاح پیشرفته بود که میتوانستید پیوست‌ها و تغییرات مختلف رو برای سلاح‌هایتان آنلاک کرده و سلاحتان را ارتقاء دهید. به جز بخش چند نفره که ساده و برجسته شده است، بازی دارای یک حالت زامبی هم مثل World At War و Black Ops بود.

علاوه بر کنسول‌های معمول آن زمان و سیستم عامل ویندوز، Black Ops 2 اولین نسخه از ۲ بازی Call of Duty بود که برای کنسول نینتندو Wii U نیز منتشر شد.

Call of Duty: Ghosts

کاور بازی Call of Duty Ghosts

تاریخ انتشار: ۵ نوامبر، ۲۰۱۳

پلتفرم‌ها: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Wii U, Microsoft Windows

توسعه دهنده: Infinity Ward

چهارمین بازی Call of Duty که توسط Infinity Ward ساخته شد، در یک محیط مدرن اتفاق می‌افتاد، Ghost از همه جوانب در واقع Modern Warfare 4 بود که فقط اسمی متفاوت از آن نسخه داشت. Ghost بیشتر نگاهی به آینده داشت و به جنبه‌های علمی تخیلی که قبلاً در Black Ops 2 هم دیده بودیم پرداخت. گرچه اشاره‌ای به آنچه در آینده قرار است برای این سری بازی اتفاق بیفتد می‌کند.

Ghost یک شخصیت کاملاً جدید را معرفی می‌کند، و شاید قابل توجه‌ترین بخشی که به مبارزه تک نفره اضافه شده این باشد که شما می‌توانید یک حیوان را کنترل کنید، یک سگ از نژاد جرمن شپرد که نام آن Riley بود. بخش چند نفره بازی محیط‌های ویرانگری را به ارمغان می‌آورد، بهینه سازی معمولی و برخی از حالت‌های جدید بازی، اما موضوع این است که این ویژگی‌ها نیز عمدتاً از نسخه‌های قبلی به ارث رسیده است.

Ghost اولین نسخه از بازی Call of Duty بود که برای هر دو نسل هفتم و هشتم کنسول‌ها منتشر شد، و دومین و آخرین نسخه بود که برای کنسول Nintendo Wii U به بازار عرضه شد. قابل ذکر است که طبق روال همیشه برای سیستم عامل ویندوز نیز منتشر شد.

  بازی Call of Duty: Warzone توانست به رکورد 15 میلیون کاربر برسد

Call of Duty: Advanced Warfare

کاور بازی Call of Duty Advanced Warfare

تاریخ انتشار: ۴ نوامبر، ۲۰۱۴

پلتفرم‌ها: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Microsoft Windows

توسعه دهنده: Sledgehammer Games

Advanced Warfare تنها بازی از سری Call of Duty بود که به تنهایی توسط Sledgehammer Games ساخته شد. همچنین اولین Call of Duty بود که با سر شیرجه زد تو سبک علمی تخیلی و حوادثی که در اواسط قرن ۲۱ که اتفاق می‌افتد را نمایش می‌دهد، و نسبت به سری و نسخه‌های قبلی به آینده نزدیک‌تر بود.

این بازی بر اساس فرمول قدیمی Call of Duty بود اما در یک اسکلت و کت و شلواری که در میان تمامی قابلیت‌های دیگر، در تحرک و حرکت شخصیت‌ها بهبود یافته است. چیزی که برای تجربه یک گیم پلی سریعتر از همیشه ساخته شده بود. از همه بهتر توانایی کتک زدن در بازی، یک سپر قابل حمل، تقویت سلامت، و غیره بود.

بخش چند نفره بازی هم همانند قبل باقی ماند، هرچند که نقشه‌های بازی طوری طراحی شده بودند که تحرک و سرعت را بیشتر به نمایش بگذراند. علاوه بر حالت رقابتی بی‌نظیر، شامل تجدید بخش زامبی و Survival هم بود.

در نهایت، Advanced Warfare برای تمامی کنسول‌هایی که دو نسخه قبل از خود نیز منتشر شده بودند منتشر شد، محدود کردن کنسول Nintendo Wii U که به علت محدودیت‌های فنی بود نیز در دست اجرا قرار گرفت.

Call of Duty: Black Ops 3

کاور اصلی COD: Black Ops 3

تاریخ انتشار: ۶ نوامبر، ۲۰۱۵

پلتفرم‌ها: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Microsoft Windows

توسعه دهنده: Treyarch

در ادامه روندی که Advanced Warfare آغاز کرد، بلک آپس ۳ دوران جنگ سرد را رها و بر روی محیط آینده در دهه ۲۰۶۰ متمرکز شد. آنچه که در مورد Black Ops 3 جالب است این واقعیت است که بخش کمپین بازی به صورت ۴ نفره طراحی شده است. این موضوع در شخصیت‌های قابل سفارشی سازی و طراحی مراحل بازی منعکس شده بود.

در بخش چند نفره هم، تغییر چندانی نکرده بود. و همان نوع حرکت و گیم پلی بازی را از Advanced Warfare به ارث برده بود، همچنین پیشرفت سلاح‌های بازی را هم از نسخه‌های قبلی Black Ops گرفته بود. با این حال، Black Ops 3 توانست کاراکترهایی با کلاس و توانایی‌های خاص اضافه کند و بخش زامبی خود را بهبود ببخشد.

Black Ops 3 نیز برای تمامی پلتفرم‌هایی که Advanced Warfare عرضه شده بود راهی بازار شد، همچنین لازم به ذکر است که آخرین بازی Call of Duty بود که برای کنسول‌های نسل هفتم یعنی پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ عرضه شد.

Call of Duty: Infinite Warfare

Call of Duty Infinite Warfare

تاریخ انتشار: ۴ نوامبر، ۲۰۱۶

پلتفرم‌ها: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

توسعه دهنده: Infinite Ward

Infinite Warfare به عنوان علمی تخیلی‌ترین بازی از سری Call of Duty است که تا به حال منتشر شده است. حوادث این قسمت بازی در آینده بسیار دور رخ می‌دهد. برای اولین بار Infinite Warfare مبارزات را به فضای خارج از زمین برد و بازیکنان را در محیطی با گرانش صفر برای بازی قرار داد.

اساساً، مکانیک بخش چند نفره بازی تغییر چندانی نکرده است و به شدت بر پایه و اساس نسخه‌های قبلی این سری بازی بنا نهاده شده بود. کلاس‌های مختلف بازی به شکل Combat Rigs بودند و بازیکنان می‌توانستند از این طریق سلاح‌های مختلفی را تولید کنند، در حالی که مکانیک حرکتی و جنبشی بازی بدون تغییر باقی مانده بود. همچنین این بازی دارای بخش ساده و پیش پا افتاده‌ای از حالت زامبی است.

Infinite Warfare اولین نسخه بازی Call of Duty است که تنها برای کنسول‌های نسل هشتمی یعنی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان در کنار سیستم عامل ویندوز منتشر شد.

Call of Duty: WW2

کاور بازی Call of Duty WW2

تاریخ انتشار: ۳ نوامبر، ۲۰۱۷

پلتفرم‌ها: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

توسعه دهنده: Sledgehammer Games

بعد از تقریبا ۱۰ سال، Call of Duty بالاخره خیلی خوب و درست به فرمت قدیم خود یعنی جنگ جهانی دوم بازگشت که نام این سری Call of Duty WW 2 می‌باشد. با توجه به این تغییر بزرگ، WW 2 تمامی تکنولوژی‌های پیشرفته را حذف کرد و مکانیک بسیار خوبی را توسط همین تکنولوژی برای خود فعال ساخت (از جمله مکانیک حرکتی بازی) که به نفع گیم پلی بازی بود.

بزرگترین پس‌رفت مکانیک بازی برای Call of Duty حذف خودکار ارتقاء سلامت بازی بود، چیزی که از Call of Duty 2 تا به حال همراه این بازی بوده و نیازی به گفتن نیست که این تغییر مثل یک ترمز در گام‌های سریع گیم پلی بازی نسخه‌های قبلی بوده است.

وقتی که به بخش چند نفره بازی می‌رسیم، بزرگترین تغییر، از دست دادن کلاس‌های سفارشی شخصیت‌ها برای قسمت از پیش ساخته Division می‌باشد، که هر کدام با توانایی‌ها و سبک‌های خاص خود بازی می‌کنند. و یک بار دیگر، بخش زامبی، همانند قبل و با همان تجسمی که در ذهنمان بود بازگشت.

خیلی شبیه به Infinite Warfare، این نسخه از Call of Duty هم برای کنسول‌های نسل هشتم و ویندوز منتشر شد.

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty Black Ops 4

تاریخ انتشار: ۱۲ اکتبر، ۲۰۱۸

پلتفرم‌ها: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

توسعه دهنده: Treyarch

Balck Ops 4 در اکتبر ۲۰۱۸ عرضه شد و بابت بخش تک نفره به شدت مورد انتقاد یا به عبارتی ضرب و شتم قرار گرفت و بخش بتل رویال (Battle Royal) را جایگزین بخش کمپین خود کرد.

زمانی که صحبت از مکانیک کلی بازی به میان می‌آید تغییری با Black Ops 3 نداشته است، همچنین همانند WW 2 قابلیت بازگشت خودکار سلامت را نیز حذف کرد. جدا از همه این‌ها، Black Ops 4 هنوز هم مکانیسم حرکتی، سفارشی سازی، گزینه‌های پیشرفت، مشابه Black Ops 3 را دارد، در حالی که بخش زامبی آن بهبود یافته و بروز شده است.

و باز هم این نسخه Call of Duty یعنی Black Ops 4 نیز فقط برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و ویندوز منتشر شده است.

حالا نوبت شماست تا خاطرات و نظرات خود را راجع به هر یک از نسخه‌های سری جذاب Call of Duty در قسمت نظرات بنویسید و با گیم پاس و خوانندگان آن به اشتراک بگذارید.

۵/۵ (۳ نظر)
منبع
Gamingscan
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن